Bakın… K12NET, 10 Kasım Günü Liselere Giriş Sınavı İçin Ne Demişti?

29 Kasım 2017

Bakın…  K12NET, 10 Kasım Günü Liselere Giriş Sınavı İçin Ne Demişti?

9 Kasım gecesi saat 22:00’de YÖK, üniversite sınav sisteminde yaptığı revizyonu açıklayınca, 10 Kasım günü sizlerle;

K12NET, Üniversite Sınavında Revizyon Olacak Demişti, Liselere Giriş Sınavında da Olacak Diyor.

Başlıklı yazımızı paylaşmıştık. Bu yazımızda özetle “üniversite sınav sistemi dün gece revize oldu, bize göre liselere giriş sınavı da olacak. Sınavdaki soru sayısının artırılacağını bekliyoruz. Aksi açıklanıncaya kadar Yabancı Dil ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi sorularının da eskiden olduğu gibi  deneme sınavlarında yer almasını gerektiğini düşünüyoruz.

Demiştik. Tam da  olaylar dediğimiz gibi gelişti. Şimdi hemen bu sınavın K12NET entegrasyonunu yapacağız. 30 Kasım Perşembe günü saat 10:30’daki Ölçme Değerlendirme Eğitimimizde de yeni üniversite sınav sistemi ile birlikte, yeni liselere giriş sınavı hakkında bilgi vereceğiz.

Özel Okulcu Bekleyemez.

Liselere giriş sınavında derslerin ağırlık katsayıları resmi olarak açıklanmadığı için normalinde puan hesaplaması yapmak için beklemek gerekiyor. Lakin özel okulcu bekleyemez. Çünkü bakan beyin bu açıklamasından hemen sonra veliler, hizmet aldıkları özel okullara “yeni sisteme hazır mısınız?” diye soruyor/soracak. “Şuan TEOG dönemindeki tüm dersler, yeni liselere giriş sınavında sorular, öyleyse muhtemelen derslerin katsayıları da eskisi gibi olmalı” varsayımı ile yola çıkacağız. Aksi açıklanıncaya kadar puan hesaplamalarımızı bu yönde yapacağız. Resmi bir açıklama gelirse aynı gün içerisinde gerekli düzenlemeleri yaparak okullarımızın bu süreçlerine bizler de destek olacağız.

 

10 Kasım tarihindeki yazımızın tam metni aşağıdaki gibidir: 

K12NET, Üniversite Sınavında Revizyon Olacak Demişti, Liselere Giriş Sınavında da Olacak Diyor.

YÖK ve arkasından ÖSYM, yeni üniversite sınav sistemini açıkladığında, K12NET ekibi olarak revizyon beklentimizi açıklamış,  ilk oturumda Fen ve Sosyal Bilimler sorularının tekrar sınava dahil edilebileceğini söylemiştik. Söylediğimiz dün gece resmi makamlarca açıklandı. YÖK, 9 Kasım saat  22’de yaptığı basın açıklamasında; ilk oturumda, Türkçe ve Matematik sorularının yanına, Fen ve Sosyal Bilimleri derslerini de  eklediğini ilan etti.  Bu konu ile birlikte sınavın yapılma zamanlarında da değişikliğe gitti. YÖK’ün resmi açıklamasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.yok.gov.tr/web/guest/yks-yeni-duzenleme

K12NET ekibi olarak hemen bu değişikliği de sisteme entegre edeceğiz ve YÖK’ün son açıklamasına göre sınavın yapısını dizayn edeceğiz. Ayrıca bugün saat 10:30’da yapacağımız online ölçme değerlendirme eğitimde son değişiklikleri de bilgilerinize sunacağız. Eğitime katılmak isteyenlerin [email protected] adresine mail göndermeleri yeterli olacaktır. Bu eğitim videoya çekilerek sonradan izlemek isteyen kullanıcılarımızın bilgilerine de sunulacaktır.

Bizce Liselere Giriş Sınavında da Revizyon Olacak

Milli Eğitim Bakanı, 5 Kasım Pazar günü AA Editör Masası televizyon programında, Mayıs ayında isimleri açıklanacak 600 okul için liselere giriş sınavı yapılacağını söyledi. Çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşan, temel dersleri içeren, toplam 60 sorudan oluşan, 90 dakikalık bir sınav olacağını açıkladı. Sınavda hangi derslerden, kaç soru sorulacağı hakkında bilgi vermedi.  Eğer TEOG’da sorulan 6 ders, bu sınavda da geçerli olacaksa, soru sayısının 60’dan fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Muhtemelen bu konu da eğitimciler tarafından ele alınacaktır.  Ayrıca Bakan beyin açıklamasında “Bundan sonra da herkesin görüşüne açığız. Biz kapalı değiliz. ´Böyle olsa daha iyi olur´ diyecekleri bir öneri varsa bu öneriye açık olduğumuzu çok net şekilde belirtmek isterim.” Diyerek gelebilecek  önerilere açık olduğunu belirtti.

Okullarımızdan bizlere dönüşler oluyor. Örneğin bakan beyin “sayısal-sözel” açıklamasından dolayı sınavda 4 dersten Türkçe-Matematik-Fen ve Sosyal Bilgiler soru sorulacağını, K12NET’in şimdiden sınav şablonlarını buna göre ayarlaması gerektiğini söylediler. Resmi açıklama yapılıncaya kadar TEOG’da sorulan 6 derse de aynı şekilde ağırlık  verilmesini gerektiğini düşünüyoruz. Aksi açıklanıncaya kadar Yabancı Dil ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi sorularının da eskiden olduğu gibi  deneme sınavlarında yer almasını gerektiğini düşünüyoruz.

Konuları yakından takip etmeye değişiklikleri anında K12NET sistemine aktarmaya ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

K12NET’e Ne Verirseniz, Fazlasını Alırsınız.

K12NET’e Ne Verirseniz, Fazlasını Alırsınız. “Ne kadar para, o kadar köfte” atasözüne inat, K12NET’e ne verirseniz, size daha fazlasını verir....

DEVAMINI OKU

K12NET Ara Tatilde de Güçlü Desteğini Sürdürmeye Devam Edecek

K12NET Ara Tatilde de Güçlü Desteğini Sürdürmeye Devam Edecek K12NET, gerek ara tatillerde olsun, gerekse yaz tatillerinde olsun, güçlü teknik...

DEVAMINI OKU

K12NET, Bu Yıl Anaokulcuların Gözdesi Olacak

K12NET, Bu Yıl Anaokulcuların Gözdesi Olacak Anaokullarında yapılan işlemler nelerdir? Şöyle bir tarif etmeye çalışalım. 1-    Anaokulcu, velilerle kesintisiz ve...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]