Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

3 Haziran 2024

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az. Fırsatçılar böyle ortamları pek sever, hemen sloganlar bulunur, reklamlara geçilir. Bu yıl söylenecek yeni bir laf olsun, öğrenci kayıtlarına etkisi olsun da, varsın gerçek olmasın. Geçmiş yıllarda “çoklu zekâ” ağızlardan düşmezdi, bugünlerde de, herkesin ağzında yapay zekâ var. Algoritma yazıp, yapay zekâ kullandığını söyleyenleri bile görüyoruz. Bilmeyenlerin çok olduğu yerde, atış serbesttir.

K12NET, En Son Yapay Zekâ Teknolojisini Kullanıyor.

Aylardır sessizce gelişmeleri takip ettik. Dünyanın ne tarafa doğru gittiğini gözlemledik. İlk aşamada sınav sonuçlarına göre her öğrenciye özel bir rapor hazırlanmasını sağladık. En son yapay zekâ teknolojisi ile her öğrenciyi analiz edip güçlü ve zayıf taraflarını bulup, eksikliklerini gidermede öneriler sunmaya başladık. Gerçek sınavlar, gerçek öğrenciler üzerinde test ettik. Pilot çalışmanın yapıldığı okulda, uzmanlar ve yöneticiler sonuçları tek tek incelediler. Bu okulumuzda yıl boyu 22 tane deneme sınavı yapılmıştı. Saniyeler içinde, her bir öğrenci için 22 sınavı analiz edip, tüm sınavların sonuçlarına göre çıkarılan eksiklikleri gözlemledik. Elle yapıldığında saatler süren analizlerin, yapay zekâ ile saniyeler içinde yapılıp, yüksek oranda gerçeği yansıttığını gördük. Yazılarımızı rakip firmalar da çok sıkı takip ediyorlar. Bunu bilmemize ve bizi kopyalamaya çalışacaklarını şimdiden tahmin etmemize rağmen, aşağıya gerçek bir öğrenci için K12NET tarafından hazırlanmış yapay zekâ analizi koyuyoruz. Örneğimizde bir öğrencinin LGS analizi yapılıyor. Önce genel bir değerlendirme yapılıyor, arkasından güçlü yönler ve geliştirilmesi gereken yönler analiz ediliyor:

Sonra her ders için detaylı analiz yapıp öneriler sunuluyor. Aşağıda sadece iki dersi örnek olarak gösterdik. Eksik olduğu yerleri söyleyip bırakmıyor. Sınıf seviyesine ve müfredata uygun olarak eksik olduğu konuları telafi etmeye yönelik eğitim videoları, ders materyallerini de buluyor.

Genel strateji ve kapanış ile raporlamayı bitiriyoruz.

“Ama Bizim Kendi Ders Materyallerimiz Var” Diyenler Olacaktır.

Örnek raporumuza bakanlar, “K12NET, öğrencinin eksikliklere göre materyalleri internetten buluyor. Oysa bizim kendi markamıza ait ders içeriklerimiz var” diyebilirler. Kendinize ait içerikler varsa aramayı, markanız içeriklerinde de yaptırabiliriz ama öngörümüz yakın zamanda içerik üretmenin anlamını yitireceği yönünde. Bugünlerde sıklıkla duyduğunuz GPT (Generative Pre-trained Transformer) “Üretken Yapay Zeka” anlamına geliyor. Yani bu yapay zekanın çalışma mantığı içerik üretmek üzerine kurulu. “Bana şu konudan, 5 Kolay, 5 orta, 5 de zor soru ver” ya da “Bu konudan şu kısımları daha iyi anlamam için konu anlatımı üret” dediğimizde şu an bile çok kaliteli içerik üretiyor. Büyük firmaların yapay zekalarını eğitmek için harcadığı kaynakların giderek arttığını düşünürsek yapay zeka akıllandıkça ürettiği içeriğin kalitesi ve özgünlüğü de artacak. Bu nedenle kimse başkasının sorusunu ya da konu anlatımını bulup getireceğimizi ve telif hakkı doğacağını düşünmesin. Çünkü üretken yapay zekâ, bu içerikleri kendisi üretecek.

Yapay zekâ birçok mesleği yok edecek. Yazılım sektörü de bundan çok etkilenecek. Şuan “orijinal soru hazırlıyoruz, orijinal içerik hazırlıyoruz, orijinal eğitim materyalleri üretiyoruz”  diyenler var ya, ilk yok oluş onlardan başlayacak, üretken yapay zekâ, talimat verildiğinde daha önce hiç yazılmamış, tamamen orijinal olan, hiçbir telif hakkı içermeyen yüzlerce soruyu anında alt alta yazmaya başlayacak. Yazdıklarımıza “hadi canım sen de!” dinleyenler varsa, sadece bekleyiniz. Bekleme süresi de çok uzun olmayacak.

Çok Şey, Hem de Çok Kısa Süre İçinde Değişecek…

Yapay zekâ teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki, muhtemelen yaz tatili bitip, okullar açıldığında bile, şuan kullandığımız en son teknoloji geride kalmış olacak. Alt yapımızı öyle bir kurduk ki, teknoloji yenilendikçe, biz de alt yapımızı buna göre değiştireceğiz. Daha iyi, daha güçlü bir teknoloji mi çıktı, hemen o alt yapıyla çalışmaya başlayacağız. K12NET kullananlar bilsinler ki, K12NET’in yapay zeka motoru, her zaman dünyanın kullandığı en son teknoloji olacak.  Yapay zekânın ana maddesi düzgün veridir. Ne kadar düzgün veriniz varsa, o kadar gerçekçi sonuçlar elde edersiniz, her yeni düzgün veri, yapay zekâya yeni bir bilgi öğretir, yapay zekâ öğrendikçe daha doğru kararlar vermeye başlar. K12NET’in yıllardır ne kadar güçlü bir veri tabanı olduğunu herkes biliyor. Öğrenciyi tanımaya yönelik verileri, yıllara göre tasnif ediyoruz. 2007 yılında öğrenciye gönderdiğiniz mesajlar bile, K12NET’in veri tabanında tutuluyor. Yapay zekânın ana maddesi veridir, verinin ana kaynağı da, K12NET’dir.

“Pilot Çalışmaya Bizi de Dâhil Edin” Diyorsanız…  

K12NET yapmadığı hiçbir şeyi yazmaz. Ne yazarsa doğru yazar. Doğru yazdığı için de kim isterse pilot çalışmaya dahil edebilir. “Genişletilmiş pilot çalışmaya bizi de dâhil edin” deyip, [email protected] adresine mail gönderdiğinizde sizi de çalışmaya dâhil edebiliriz.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]