Ölçmesiz Öğretim Olmaz (K12NET, Salgına Kafa Tutanları Anlatıyor)

29 Mart 2021

Ölçmesiz Öğretim Olmaz (K12NET, Salgına Kafa Tutanları Anlatıyor)

Kilo vermek için egzersiz yapan, diyet yapan birinin gözü, tartıdadır. Özel okul velileri de, çocuğunun gelişimini, tartıda görmek ister. Yüz yüze yapılan sınavlar, ertelense bile özel okullar, ölçmeye devam ederler. Gözlemlenen her durumu, her davranışı ölçer, karne haline getirirler. Bir müşterimiz bizlere şöyle bir soru sormuş:

İlkokulda veliye hiçbir veri veremediğimizden, öğretmenler öğrenciye görüş girip daha sonra da bu görüşler raporlaştırılabiliyor mu?

Bakış açısı bir noktaya odaklanınca, ölçme kavramı, okullarda yüz yüze yapılan sınavlar, LGS, YKS gibi anlaşılıyor. Oysa ölçmenin kapsamı bunun çok daha ilerisindedir. Aşağıdaki resimde rakamlarla gösterilen her şeyi değiştirip, kendi istediklerinizi koyabiliyorsunuz. Hatta kendi renk ve tasarımlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Aşağıdaki örnek, bu çalışmaların küçük öğrencilere özel çalışmalar olduğunu düşündürmesin. Gözlem maddelerini istediğiniz yaşa göre ayarladıkça, karne de o sınıf seviyesinin özelliklerine dönüşecektir. İçeriğini değiştirerek, ana sınıf öğrencisine de, lise son sınıf öğrencisine de bu karneleri verebilirsiniz.

Bu Haftanın Yeni Güncelleme Haberi

Öğrencinin Kendisi de Davranışını Değerlendirebilmelidir.  

Sadece öğretmen, öğrencisini gözlemleyip, davranışlarını puanlamaz. Öğrenciye, veliye de kendi davranışları sorulur ve kendileri tarafından puanlanması, yorum girilmesi istenebilir.

Davranış Modülü – Karneler / 1 Nisan Perşembe Saat 10:30

Davranış modülümüz üzerinden yıllardır, davranış karnesi veriyoruz. Yeni olan ve ilk defa bu eğitimde anlatacağımız konuysa; öğrenci/velinin kendi portallarından kendi davranışlarını puanlayıp, yorumlayabilmeleridir. Okullar kapanmış, açılmış, özel okulcuya fark etmez. Öğrencilerimizi değerlendirmeli, karnelerini vermeliyiz.

Salgına Kafa Böyle Tutulur…

Öğrencinin bilgi eksikliği varsa, bir konudan “geri kalma” durumu söz konuysa, o öğrenciye etüt verilir. K12NET’de her öğrenciye bireysel, tek, tek,  toplu olarak, sınavda tespit edilen eksik konuya göre veya öğrenci veli portalından online talep şeklinde etüt verilebilmektedir. Her pazartesi günü sayım yapıp, kontrol listesi çıkarıyoruz. Etüt modülü nasıl kullanılıyor? diye sayılara bir baktık.

Mersin’de bir eğitim kurumu, bu öğretim yılının başından bu zamana, 55.753 oturum etüt vermiş. Haftada binin üzerinde etüt yazıyorlar. Koçluk sistemi üzerinden çalışıyorlar. Okullar açıkken yüz yüze, kapalıyken, online toplantı yöntemleriyle süreci hiç duraksatmadan devam etmişler. Yukarıdaki resimde, öğretmen isminin solundaki simgeye bakınız. K12NET Online etüt canlı ders linki hazır duruyor.  Salgın onları hiç etkilememiş, aksine daha çok tercih edilir olmuşlar. Bir tane numune bulup, bu örnek üzerinden abarttığımız düşünülebilir. İkinci sırada 19.957,sonra 15.717, 15.194, 14.186…. adet etüt vermiş yüzlerce eğitim kurumumuz var. Bu teknolojiyi hakkıyla kullanan okullarımız olduğu gibi, daha siftahı olmayan, K12NET üzerinden bir tane etüt vermemiş okullarımız da var.

Etüt Modülü / 31 Mart Çarşamba Saat 10:30

Bu modülü kullanmayan okullarımıza sözümüz şu: 1- Dışarıdan satın almaya kalksanız, K12NET’in ücretinden daha pahalıya alacağınız bu modülü bilmediğiniz için mi kullanmıyorsunuz?  Böyle bir modül olduğunu bilmiyorsanız veya modülün olduğunu biliyor ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bu haftaki online eğitimimize davet ediyoruz. 2- Bu modülümüzün eksik olduğunu düşünüyorsanız, yine eğitimimize davet ediyoruz. Herkesin içerisinde eksiklerimizi, hatalarımızı söyleyiniz. Düzeltebiliyorsak, yapabiliyorsak yapalım, daha iyi hale getirelim ama bu sıkıntılı günlerde elimizdeki kaynakları en güzel şekilde değerlendirelim. K12NET ekibi olarak, okulunuza bir program aldırıp, bütün ihtiyaçlarınızı bu program üzerinden karşılamak ve en üst seviyede okulunuza katkı sağlamak istiyoruz.

Temel Tanımlar / 2 Nisan Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR.

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin, hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine, bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]