Okullar Açılırsa / Açılmazsa / Açılır Ama Devamsızlık Çok Olursa, Her Durumda K12NET

6 Temmuz 2020

Okullar Açılırsa / Açılmazsa / Açılır Ama Devamsızlık Çok Olursa, Her Durumda K12NET

Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos tarihinde okulların açılacağını ilan etti. Umarız her şey planlar dâhilinde ilerler, umarız bir daha benzer sıkıntılar yaşamayız. Bundan sonra, hepimizin her senaryoya hazırlıklı olması gerekmektedir.

1-    Okullar zamanında açılır,

2-    “Okullar Ekim ayında açılacak, Kasım ayında açılacak” diye ötelenmek zorunda kalır,

3-    Okullar zamanında açılır ama sonradan kapatma ihtiyacı olabilir.

4-    Bir de tam bunların ortasında “ortaya karışık” başka bir durum daha olabilir. Geçen yılları hatırlayınız. Bazen öğrenciler, öğretmenler, soğuk algınlığı yaşar, hapşıra tıksıra, ilaç alıp, 7 günde, ilaçsız bir haftada, hastalık ayakta, bir şekilde atlatılırdı. Şimdi kim sıradan bir soğuk algınlığı yaşasa, kim hapşırsa, o ortamda tedirginlik olacaktır. Veli, çocuğunu okula göndermek istemeyecek veya gönderse diğer veliler, okul yönetimi, çocuğun bu sürede evde kalması gerektiğini söyleyecektir. Muhtemelen girişlerde öğrencilerin ateşlerine bakılacak, ateşi belli bir seviyenin üzerinde olanlar, o gün okula kabul edilmeyecektir. Geçen yıllara göre devamsızlık oranlarında gözle görülür bir artış olabilir. Zorunlu devamsızlık durumları artarsa özel okulun velisi “evde istirahat etmek zorunda kalan çocuklara nasıl bir tedbir?” alınacağını soracaktır. Bugünlerde bu sorulara tatminkâr cevap verebilenler, somut planlarını anlatabilenler daha rahat kayıt alacaklardır.

Yaz tatilini; hem okulların, hem K12NET’in, karınca gibi geçirmesi, her senaryoya karşı, yaz döneminden hazırlık yapılması gerekmektedir. Yangın tatbikatları gibi, her senaryoya karşı tatbikatlar yapılmalıdır. Okullarımızın yaz döneminde özellikle iki konuya hazırlık yapması gerekmektedir. 1- Öğretmenleriniz gerekirse okuldan, gerekirse evden canlı ders verebilecek yeterlilikte midir? Canlı ders verebilmesini sağlayacak yazılımları, ustalıkla kullanabilecek durumda mıdır?  2- Okulun tüm dersliklerinde canlı ders yapılmak durumunda kalınırsa, okulunuzun internet alt yapısı buna izin verir mi? Mükemmelliğin yarısı hazırlıktan geçiyor.

Bir Musibet, Bin Nasihat

K12NET olarak, salgının daha ilk günlerinde “okullarımız canlı ders yapmalı, okullar hiç kapanmamış gibi, okul açıkken ne yapılıyorsa aynısının uzaktan yapılabilmesini sağlamalıyız” demiştik. Yine o günlerde “canlı ders linkleri, zaman içinde öyle bir artacak, öyle bir karışacak ki, bunun Whatsappdan, ekran mesajından, e-postadan yönetilmesi çok zor hale gelecek, gelin hemen ders programlarınızı yapınız. Canlı ders linklerini, haftalık ders programı üzerinden yürütünüz” diye öneride bulunmuştuk. Zaman, verdiğimiz önerilerin doğruluğunu teyit etti.   O günlerde kullandığımız resmi aşağıda tekrar kullanıyoruz. Bir öğrenci için ne kadar sade, ne kadar kullanışlı değil mi?

Demek ki, önümüzdeki yılın birinci işi, tüm okullarımız, ders programını sisteme girmelidirler. K12NET’in ders programını kullanmayıp, başka plaftformlarda program yapanlar bile, K12NET’e elle ders programlarını girmelidirler. Ders programlarını, K12NET Ders Programı aracılığı ile yapmak isteyen okullarımıza bu hafta bir eğitim düzenledik.

Ders Dağıtım Programı / (9 Temmuz Perşembe, Saat 10:30)

Okulların birden fazla müdürlüğü olabiliyor. Bazı öğretmenler, hem ilkokulda, hem ortaokulda hem de lisede derse girebiliyorlar. Böyle olunca genellikle  ders programı en karışık/ en zor olan müdürlükten başlanarak yapılıyor, diğer müdürlüğe geçince, birden fazla müdürlükte dersi olan öğretmenlerin programı, ilk oluşturulan programa göre kapatılarak yapılıyor. Bu verimi düşüren bir durumdur. Aynı anda tüm müdürlüklerin ders programını yapabilseniz, çok daha verimli programlar oluşturabilirsiniz. Dikkat ediniz, okullarda ders programını yapabilen birkaç görevli vardır. Çünkü ders programı yapmak zordur. Zor olan bir işin, programını da eğitim almadan, önceden çalışmadan, bugünden başlayarak sakin, sakin öğrenmeden etkili kullanamazsınız. Şimdi vakit varken öğrenmeye başlayınız ki, ihtiyaç olunca ders programlarınızı sakinlik içinde  yapabilesiniz. K12NET’de istediğiniz kısıtlarda bir kere program yapabilirseniz, sizi müthiş bir sürpriz bekliyor. Aynı kısıtlarla “5 tane daha program yap” diyebilirsiniz. Saniyeler içerisinde istediğiniz 5 program yapılır. Böylece içlerinden en güzel kombinasyonu seçme fırsatı bulmuş olursunuz. Yeter ki, bir kere program yapabilmeyi başarmış olunuz. Anlattıklarımızın daha fazlası için sizleri online eğitimimize bekliyoruz. (Yardım video numarası : 8 serisi)

Temel Tanımlar / 10 Temmuz  Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel- ders tanımlama gibi K12NET sisteminin en temel konularını bu eğitimde bulabileceksiniz.  Sistemi ilk defa kullanacak okulların bir kez olsun mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır. (Yardım video numarası: Temel Tanımlar 1 serisi videolar)

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR.

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]