MEB Kılavuzu Yayınladı, K12NET Hesaplamayı Yeniden Yaptı.

13 Nisan 2018

MEB Kılavuzu Yayınladı, K12NET Hesaplamayı Yeniden Yaptı.

MEB, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nu” yayınladı. Aşağıdaki linkten kılavuza ulaşabilirsiniz.

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2018/MERKEZI_SINAV_BASVURU_VE_UYGULAMA_KILAVUZU.pdf

Hesaplama yönteminde daha önce konuşulmayan, değişiklik gerektiren birkaç husus vardı. K12NET ekibi olarak hesaplama motorunu bir kere daha yeniledik. 11 Nisan öğlen saatlerinden sonra hesaplamamız güncel haliyle çalışmaya başladı. Güncelleme, 11 Nisan öğleden sonra tanımlanan ve sınav şablonu LKS olan sınavlar için geçerlidir.

Rehber Öğretmenlerimiz Dikkat!

Geçen yıllarda YGS puanının hesaplanmasında, YGS’de bulunan dört testten herhangi ikisinden 0,5 net yapmak yeterliydi. Bu yıl yapılacak olan TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almaları gerekiyor. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için TYT puanı hesaplanacak. Bazı ölçme değerlendirme uzmanlarımız bizi uyardı. “bu konu geçen yıla benzemiyor, koşullar geçen yıla göre çok daha ağırlaşmış oldu, sağlıklı rehberlik edebilmemiz için bu öğrencilerin puanları hesaplanmasın” dediler. Her ne kadar K12NET hesapladığı puanla yerleştirme yapmıyor ama öğrenciye “bak dikkat, baraj değerlerini geçemedin, bu gerçek sınav olsaydı, SAY, SÖZ, EA, DİL Puanın hesaplanmayacaktı demeliyiz” dediler. Bu kuralı da ayın sonuna doğru sisteme eklemiş olacağız.

Alan Sınavlarında Ortalama Sorunu

Üniversite sınavına giren öğrencilerin istedikleri alanlardaki soruları yapabilecek olmaları ortalamaların hesaplanmasında ciddi bir belirsizliğe neden oldu. Şuan ÖSYM’nin ortalamaları nasıl hesaplayacağını bilmiyoruz. Örneğin öğrenci sayısal puanının hesaplanması istiyor, bu yüzden sözel sorularına bilinçli olarak cevap vermiyor. Sözel puanların ortalamasını hesaplarken, bütün öğrencilerin ortalamasını alıyor olmak, sınav sonrası analiz yapıyor olmayı zorlaştırıyor. Madde analizi, derece raporu gibi son derece kıymetli raporların okunurluklarını düşürüyor. Yine bu ayın sonuna doğru çıkaracağımız bir güncelleme ile öğrenci herhangi bir dersten bir soruyu dahi işaretlemesi halinde (yanlış veya doğru) o dersten sorumlu sayılacak, işaretlememesi halinde ortalamalara dahil edilmeyecektir.

Bursluluk Sınavında K12NET Bir Rekor Kırmış, Tesadüfen Haberimiz Oldu.

Birkaç yıl önce güney illerinden bir okulumuz, “6000-6500 civarında öğrenciye bursluluk sınavı yapacağız. Sistem bu rakamları kaldırabilir mi?” Diye sormuşlardı. Biz de sınav sonuçlanıncaya kadar özel olarak ilgilenmiştik. Bu yüzden hafızamızda kalan en büyük değer 6 binli bir sayıydı,  Bir daha benzer bir soru da gelmedi, bizler de özel olarak ilgilenmedik. Ta ki, geçen hafta bir okulumuz “ K12NET’de il sınavı yaptık!  ama excel açılmıyor” deyinceye kadar.

Dikkat buyurunuz, K12NET böyle bir amaç için hazırlanmamış olmasına, okullara yönelik bir program olmasına rağmen, 28.603 öğrencinin sınavını çatır çatır okumuş, muhtemelen kullanıcının kendi kişisel bilgisayarının RAM’i bu excel dosyasını açmaya yetmediği için hata vermiş, bu vesileyle K12NET’in sağlam bir rekor kırdığını da öğrenmiş olduk. Belki de exceli açmayı başarmış daha çok sayıda öğrenciyle sınav yapmış kurumlar vardır, ama şimdilik  bildiğimiz rekor değeri sizlerle de paylaşmak istedik.

K12NET, Microsoft Marketlerinde Yerini Aldı.

K12NET, Microsoft Marketlerinde Yerini Aldı.  Microsoft, dünya genelinde kendi satış elemanlarına müşterilerine önermek üzere, K12NET Okul Yönetim Yazılım Sistemlerini kendi...

DEVAMINI OKU

Özel Okulcular, Tercihlerini, Bir Kere Daha K12NET’den Yana Kullandılar.

Özel Okulcular, Tercihlerini, Bir Kere Daha K12NET’den Yana Kullandılar.   Özel sektör, gerçek hayattır. Özel sektörde kayırma, himaye etme olmaz,...

DEVAMINI OKU

K12NET, Sözlerini Birer Birer Tutuyor

K12NET, Sözlerini Birer Birer Tutuyor   Geçen hafta bilgisini verdiğimiz Başat Yayıncılığa ait 4,5,6,7,9,10,11.Sınıflara ait bir adet, 8 ve 12. Sınıflara ait, iki adet...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]