K12NET’in Yazısını Okumayan, Sonradan Çok Ağlar! (Önemli)

11 Mart 2024

K12NET’in Yazısını Okumayan, Sonradan Çok Ağlar! (Önemli)

Her yerde olduğu gibi, internette de kötüler var. Kötüler sürekli boşluk arıyor. Her gün binlerce insanı mağdur ediyorlar.  İnsanların başına olay gelmeden, önceden yapılan güvenlik uyarıları etkili olmuyor. Ne zaman mağdur olup, “Yandım!” dediklerinde konunun önemini anlıyorlar ama o zaman da,  iş işten geçmiş oluyor. Olayı iyi anlatabilmek için aşağıdaki sitelerin isimlerini örnek olarak kullanıyoruz.

Hepsiburada / Getir / N11/ Yemek Sepeti / e-devlet / K12Net / Ziraat bankası / ….Bunun gibi yüzlerce  yere şifre ile giriliyor. Her bir yere, ayrı bir şifre ile girildiği için, unutmamak için kullanıcıların büyük çoğunluğu her üye oldukları yere, aynı  kullanıcı adlarını ve parolalarını yazıyorlar. Bütün kullandıkları sitelerin kullanıcı adı ve parolası aynı. Bu tespiti yaptıktan sonra;

https://haveibeenpwned.com/PwnedWebsites adresinden yayınlanan haberi okuyalım.

Meşhur bir oyun sitesi hacklenmiş, bu siteye kayıt olmuş 2,5 milyon Türk kullanıcısının, kullanıcı adı ve parolası ortalığa düşmüş, dolandırıcılar bunu affeder mi? Girebilir miyiz, diye otomatik tarama ile tüm siteleri deniyorlar. Bu sadece bir olay. Borsa takip etmek istiyorsunuz. Bilgisayarınıza bir eklenti yüklemeniz isteniyor. Ne yüklediğinizin farkında olmadan yüklüyorsunuz. Aslında bu eklenti, bir tuzak. Bilgisayarınıza kendi tuzağınızı yüklüyorsunuz. Kullanıcı adı ve parolanızı yazarken arkadan kayıt alıyor. Sonra uluslararası sahtekârlık sitelerine bu hesapları gönderiyorlar. Çünkü biliyorlar ki, bir yerin hesabı, elli yerin hesabı ile aynı. Hırsızların elinde kapının anahtarı olursa, eve hırsız mı giriyor, ev sahibi mi giriyor bilemezsiniz. Evin içine hırsız girdikten sonra mücadele etmek çok daha zor. Bunun için yıllar önce hazır ettiğimiz, “ hesabınızı çift doğrulama sistemi” var. Sisteme giriş yapabilmeniz için kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra bir de sisteme kayıtlı cep telefonuna gelen doğrulama kodunu girmeniz gerekiyor. Çift doğrulama sistemi var ama “iki iş oluyor” diye kullananların sayısı çok az. Kilit örneğinden devam edersek, kapının altını ve üstünü kilitliyorsunuz, çift doğrulama ile bir de kapıya ayrıca sürgü kilit taktırıyorsunuz. Üçüncü bir yöntemle kapıyı kilitlemek ayrıca zahmet, ayrıca bir iş gerektirse de, kapının anahtarlarını çaldırıp da, çaldırdığının farkında olmayanlar için önemli bir koruma sağlıyor.

Hırsızlar Neden Hep Bir Adım İleridedir?

Hırsızlar sürekli kötülüğü – açığı düşündüğü için her zaman iyilerden bir adım ileridedir. İyiler ise kendi işleri ile meşguldürler. Düşüncelerini, enerjilerini kendi işlerine yönlendirirler. Bu yüzden hırsızlara karşı alınan tedbirlerin büyük bir kısmı, daha önceki hırsızlık vakalarının incelenmesi ile sağlanır.

Şifre Güvenliği Eğitimi / 13 Mart Çarşamba Saat 10:30

Şuana kadar dünya genelindeki hırsızlık vakalarını inceleyerek, öğrendiğimiz olaylara karşı tedbirler aldık. Bildiğimiz halde “sonra yaparız” diye ertelediğimiz bir tedbir bırakmadık. Ne biliyorsak hepsini yapmaya çalıştık. Daha önceleri şifre güvenliği konusunda yazılarımız, uyarılarımız olsa da, bu formatta bir eğitimi ilk defa yapıyoruz. Bu eğitime katılanlar, bilenen hırsızlık olaylarına karşı ne kadar çok tedbir aldığımızı görecekler. Bilmedikleri pek çok korunma yönteminin farkına varacaklar. Her kurumdan bir kişinin bu eğitime katılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Resim Ne Kadar Net Anlatıyor.

Bir veli, kendi portalından girip, çocuğunun dersine giren öğretmenlerden biriyle randevu alarak görüşmek istiyor. Ne yapması gerektiği ne kadar açık değil mi? Kendine göre uygun bir zaman belirleyecek ve randevu alacak. Randevu alınca, öğretmene ve okul yönetimine anında bilgi gidecek. Öğretmen hangi saatte, kiminle görüşeceğini bilecek, ona göre toplantıya hazırlıklı gidecek. Veli ile konuştuklarını yazacak. Okul yönetimi hangi öğretmen, kiminle kaç kez görüşmüş, görüşülmeyen veli kalmış mı, görüşmede neler konuşulmuş? Bilecek.

6 Fonksiyonlu Ajanda Modülü / 14 Mart Perşembe, Saat 10:30

Yukarıda anlattığımız öğretmenlerin bireysel randevu vermeleri, Ajanda modülünün sadece bir fonksiyonudur. Geride 5 tane daha büyük fonksiyon bulunmaktadır. Etkinlik-bayram, şenlik, tören nasıl duyurulur? Öğrencilerin boy, boy resimlerini çekip, aynı albüme bakar gibi veliler bu resimlere nasıl bakar?… Çok daha fazlasını bu eğitimde bulabileceksiniz.

 

Temel Tanımlar / 15 Mart Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

 

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]