K12NET’in Tek Kelimesinde Yanlışlık Var mı?

18 Mayıs 2022

K12NET’in Tek Kelimesinde Yanlışlık Var mı?

Yazıya başlamadan önce sorumuzu soralım:

Anlatacağımız Olayın, Et Lokantası Hizmetinden Farkı Nedir?

Et lokantasına doğal olarak “et yemek” için gidilir ama önden bir çorba içmek isteyen veya yanında su, ayran olmasını isteyenlere de bu servis sunulur. Böyle olması doğal, olmaması anormal bir durumdur. Bu anlattıklarımız, bir lokantanın vermesi gereken standart hizmetlerdir. Okullarımıza deneme sınavı satan yayınevleri de, kitapçıklarını basıp okula getirdikleri gibi, sınavın dijital tanımlamalarını da, (Milli Eğitim Bakanlığı’nın standartlarına bağlı kalarak) vermek durumundadır.  Biz de soruyoruz: Dijital tanımlama hizmetinin, et lokantasındaki çorbadan, sudan, ayrandan farkı nedir? Her yayınevi sattığı deneme sınavının dijital tanımını okula vermesi kadar doğal ne olabilir?  Sınavı tanımlamak, cevap anahtarını girmek, kazanımlarını yüklemek, varsa kitapçık dönüşümlerini yapmak, okullara sunulan bir lütuf değil, yayınevlerinin asli görevleri arasındadır.

Hiçbir İlişki, Tek Taraflı / Tek Faydalı Yürümez. Herkes Kazançlı Çıkmalıdır.

Hiçbir ilişki, tek taraflı yürümez. Hiçbir ilişki, tek tarafın kazandığı, diğer tarafın az veya hiç kazanmadığı durumlarda uzun süreli olamaz. Sağlıklı ilişkiler, ancak herkesin eşit kazandığı durumlarda mümkündür.

Sınavların tanımlı gelmesi, okullara büyük kolaylık sağlayacaktır. Müşterileri memnun olan, müşteri devamlılığı sağlayan K12NET’de bundan kazançlı çıkacaktır. Ya yayınevleri? Onların da bu hizmetten kazançlı çıkması gerekir.

Yayınevlerine K12NET olarak diyoruz ki, “Türkiye’de bundan daha büyük özel okul topluluğu yok. Geliniz Türkiye’nin en büyük özel okul grubuna,3685 özel okula yayınlarınızı satınız, ticaretinizi geliştiriniz.”

K12NET, bunun için yayınevlerine bir sistem açıyor ve çalıştığımız tüm özel okullara (3685 özel okula) sınavları ulaştırabilecek alt yapıyı hazır ediyor. Çalıştığımız yayınevlerinin bilgilerini,  tüm okullarımıza e-posta, ekran mesajı, K12NET web sayfasından duyuruyoruz. Yayınevlerinin hizmetlerini, web sitelerini, yetkili kişilerin e-postalarını okullara ulaştırıyoruz. K12NET ile çalışmayacağız diyen yayınevlerine şu soruları sorunuz:

1-    K12NET bir sistem açtığında, aylık – yıllık – prim – komisyon – harç – bedel vb isimlerde bir ücret istiyor mu?

K12NET Cevabı: Hiçbir isim altında yayınevlerinden ücret almıyoruz. Yayınevlerine sağladığımız hizmetlerin, TAMAMI ÜCRETSİZDİR.

 

2-    K12NET, ticaretinize karışıyor mu? Sattığınız fiyata, çalıştığınız okullara yönelik müdahaleleri oluyor mu?

K12NET Cevabı: Yayınevlerinin okullarla olan ticaretinin hiçbir noktasına müdahil değiliz. İsteyen yayınevi, istediği okulla, istediği fiyatla çalışabilir.

 

3-    K12NET yayınevleri arasında ayrım yapıyor mu, bazı yayınevlerini öne çıkarıyor, diğerlerini geride bırakarak haksız rekabete neden oluyor mu? Birlikte çalışmayı reddettiği yayınevleri oluyor mu?

K12NET Cevabı: K12NET olarak bütün yayınevlerine eşit uzaklıktayız. Her yayınevini hizmet verdiğimiz 3685 özel okula mail-ekran mesajı – web sitesi aracılığı ile bilgilendiriyor, bu kurumlara ulaşılmasını sağlıyoruz.

Sorular böyle, cevaplar da böyleyse, çalışmak istemeyen yayınevlerine sormak gerekiyor?

Neden çalışmıyorsunuz. Mantıklı, kabul edilebilir, bir gerekçeniz var mi? Bizim duyduğumuz birkaç gerekçe var.  “Kendi sistemlerimiz var. Okullar, K12NET’de değil, bizim sistemde sınavlarını değerlendirilsin” diyorlarmış. K12NET okulları için bu kabul edilemez bir durumdur. K12NET okulları, soru zenginliğini sağlamak için genellikle birden fazla yayınevi ile çalışmaktadır. Eğer öğrencilerin sınavlarını ayrı ayrı yayınevlerinde değerlendirirseniz, öğrencilerin gelişimlerini izleyemezsiniz. 3 sınavın sonucu şu yayınevinde, 5 sınavın sonucu bu yayınevinde olur. Toplamını göremezsiniz. İleri sürülen bir neden de, “K12NET ile müfredatlarımız uyuşmuyor” şeklindeymiş. K12NET’in kendi müfredatı yoktur, olamaz. Ülkemizin müfredatı tektir, hepimiz Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nun programlarını kullanmak durumundayız. Her yayınevi kendi kazanım ağaçlarını oluşturursa eğitimde birlik / beraberlik ilkesinden bahsedilemez.

“K12NET İle Çalışmıyoruz” Dediklerinde Cevabımız Hep Aynı Olmalı

K12NET ile çalışmıyoruz” diyen yayınevlerine hepimiz tek bir ağızdan “o zaman biz de sizinle çalışamayız” dersek, yayınevleri gittikleri her okuldan aynı cevabı alırsa, 3.685 özel okulun sinerjisine kimse karşı koyamaz. Bu öyle büyük bir güç ki, eğer tek ses olursak, uzak bir zaman sonra değil, okullar açılmadan, hepimiz toplu hareket etmenin mükâfatını göreceğiz. Hepimizin kazançlı çıkacağı model, bu kadar açıkken, ortada hile – hurda yokken, “küçük olsun – benim olsun” “ya ben – ya hiç” diyen zihniyet anlatarak/açıklayarak ikna edilemez. Tek çözümü, birlikte çalışmak istemeyen yayınevleriyle, ÇALIŞMAMAKTIR.

Ölçme Değerlendirme Uzmanları, Asli Görevlerini Yapamıyor.

Okullarda sınav değerlendirme işi yapan görevliler, uzmanlar, sınav tanımlamaktan, cevap anahtarı girmekten, dönüşüm yapmaktan, kazanım eşleştirmekten sınavlarını gerçek anlamda analiz yapamıyorlar. Vakitlerinin önemli bir bölümünü, yayınevlerinin görevlerini yapmakla harcıyorlar. Yayınevleri, kendi işlerini okullara hazırlattırıyor. Kendisi bir kez hazırlayacakken, yüzlerce okula, yüzlerce kez sınav tanımlattırıyorlar.Oysa sınav tanımları hazır gelse, ölçme değerlendirme yetkilileri, sınavın analizleri ile meşgul olup, öğrencileri ile ilgili stratejik kararlar alabileceklerdir.

K12NET’in Bu olaydan Hiçbir Çıkarı Bulunmamaktadır.

K12NET sadece okullarımızın gereksiz yere emek – zaman – çaba harcamasına engel olmak istemektedir. Okullarda sınav yapmak isteyen yayınevleri, deneme kitabı bastığı gibi, dijital tanımlarını da okula vermek zorundadır. Verdiği tanımlar da, ülkenin kural koyucusu olan Milli Bakanlığının belirlediği standartlar da olmalıdır.

Tek Bir Sözümüzde, Yanlış – Hata Varsa…

Tek bir sözümüzde yanlışımız-hatamız varsa, yazdıklarımız başka, uyguladıklarımız başkaysa, bizim olmadığımız ortamlarda, yazdıklarımızdan farklı davrandığımız söyleniyorsa, her platformda yüzleşmeye, doğruları teyit etmeye hazırız.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]