K12NET’in Şifrelerini Sıfırlayacaksanız, Tam Zamanı !

27 Ağustos 2019

K12NET’in Şifrelerini Sıfırlayacaksanız, Tam Zamanı !

Bu yıl görev yapacak personelleriniz, hele de yaz tatilini geçiren öğretmenleriniz, tatil süresince sistemi kullanmadıkları için, K12NET şifrelerini unutmuş olabilirler. Bu tip unutmalar, 3-5 kişiyle sınırlıysa bireysel olarak bu personellerin şifrelerini yenilemek zor olmayacaktır, sayıları fazla ise, her bir personel için ayrı ayrı  “şifre sıfırlama” işi vakit alıcı olabilir.  (Aynı durum öğrenci/veliler için de geçerlidir) Şifreler konusunda bilmeniz gerekenleri aşağıda madde madde sıraladık.

1-    K12NET’de sisteme tanımlanan her kullanıcının (müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, rehber öğretmen, ölçme değerlendirme personeli, diğer personeller, anne baba, öğrenci, Almanya’daki meraklı hala) sisteme tanımlandıkları anda kullanıcı adı ve parolası sistem tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır.

2-    Oluşan kullanıcı adı ve parolaları, şahıslara özel olarak hazırlanan bir mektupla veya SMS ile veya elektronik postayla kendilerine ulaştırılabilir. Kullanıcılara özel olarak hazırlanan mektubun içeriği standart olarak K12NET tarafından oluşturulur. Okul yönetimi, mektubun içeriğini isterse, istediği gibi değiştirebilir.

3-    Sisteme ilk defa giriş yapan kullanıcılar şifrelerini değiştirmek zorundadır. Sistem, kullanıcının şifresini değiştirmek zorunda bırakır. Bu andan itibaren okul yöneticileri, kurucular ve K12NET veri tabanı mühendisleri de dahil kimse, kullanıcının şifresinin ne olduğunu bilemez. Eğer kullanıcı şifresini unuttuysa yönetici bir yere bakarak şifresinin ne olduğunu söyleyemez. Şifre değişikliğinden sonra şifreler, sistemde  *******  yıldız işareti ile gösterilir. Yönetici, sadece şifresini unutan personelinin şifresini yenileyebilir. Şifresi yenilenen personel, tekrar sisteme giriş yaptığında yeniden şifresini değiştirmesi zorunlu tutulur ve kullanıcı şifresini değiştirdiğinde yeniden şifresi okunamaz hale gelir ve yıldızlı bir şekilde gösterilir. Şifresi yıldız olan personellerin kullanıcı adı ve parolalarının yer aldığı personel mektubu çıkarılamaz. Personel mektubu sadece sisteme ilk defa tanımlanmış kullanıcılar için veya şifresi sıfırlanmamış personeller için çıkarılabilir.

4-    Personellerin üçü, beşi şifrelerini unutmuşsa her birini bireysel olarak yenilemek, hızlıca yapılabilecek bir işlemdir. Unutanların sayısı çoksa toplu şifre yenileme yapılabilir.   Her işte olduğu gibi bazı faydalı işlerin dezavantajlı tarafları da olabilir. Şifresini dün gibi hatırlayan, her gün sisteme giriş yapıp tıkır, tıkır işlerini yerine getiren personeller, şifre yenileme yapıldıktan sonra sisteme giremez. Eğer toplu olarak şifre yenileme yapacaksanız zamanını çok doğru ayarlamalısınız. Örneğin bütün personel ve okul yöneticileri ile kurul toplantısı yapacaksanız, şifre yenileme işlemi bu kurul toplantısından hemen önce yapılmalı, personel mektupları hazır edilmeli, toplantı öncesinde mektuplar dağıtılarak personellerinizin  sıfırlanan hesaplarını öğrenmeleri sağlanmalıdır. Yanlış zamanda yapılan sıfırlama işlemi veya sonucunun ne olduğunu bilmeden acemice, farkında olmadan yapılan şifre yenileme işlemi hizmet aksamalarına neden olur. Özetle şifre yenileme (şifre sıfırlama) işlemi yapacaksanız zamanını çok DOĞRU ayarlamalısınız. Yukarıda anlatılanların tamamı veli ve öğrenciler için de geçerlidir. Velilerin şifrelerini topluca sıfırlayacaksanız zamanını çok doğru ayarlamalısınız. Örneğin veli toplantısından bir gün önce sıfırlama işlemi yapıp toplantıya gelen velilerinize kullanıcı adı ve parolası yazılı mektuplarını dağıtabilirsiniz. 

5-    Toplu şifre yenileme işlemi filtreleme düğmesine bağlı olarak da çalışmaktadır. Örneğin “sadece 8. Sınıfların şifresini yenileyim veya sadece 8/A şubesinin şifresini yenileyim” gibi bir isteğiniz varsa filtreleme bölümünden filtreleme yaparak sadece filtrelenmiş kayıtların şifrelerini sıfırlayabilirsiniz.

Şifreninizi kimseye vermeyiniz veya bir başkasının şifresini kullanmayınız. İki durumda da sorumluluk almış olursunuz. Kullanıcı adınız gayet kolay hatırlanabilir olabilir ama şifrenizin size özel olmasına ve tahmin edilemez olmasına özen gösteriniz. Şifrenizin güvenliğinden tereddüt ettiğiniz bir durum varsa hemen şifre değişikliğine gidiniz.

Şifre İşlemlerinde K12NET Size Nasıl Destek Olabilir?

K12NET’in bu konuda yardım videoları var. Bu videoları izleyebilirsiniz.  Yardım videoları, kullanıcı adı ve parolanızı girerek sisteme  giriş yaptığınızda sağ üst köşededir. Videoların numaraları ve isimleri aşağıda belirtilmiştir. 

1c-6 – Personel Mektubu veya SMS İle Şifrelerinin Verilmesi

 1c-7 – Personel Şifrelerinin Toplu Olarak Değiştirilmesi ve Sıfırlanması

 1d-5 – Öğrenci Veli Mektupları ve SMS İle Şifre Gönderme

 1d-7 – Öğrenci Şifrelerinin Değiştirilmesi ve Sıfırlanması

Ayrıca 12 Eylül Perşembe günü, saat 10:30’da  yapacağımız online, ücretsiz, her okulun kendi yerinden katılacağı eğitimimize katılarak, konuyu anlatan görevliye her türlü sorunuzu sorabilirsiniz. Eğitim sırasında ekranımızı görmekte, sesimizi duymakta ve istediğiniz an sesli veya yazılı soru sorma imkanınız bulunmaktadır. 

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]