K12NET’in 34. Modülü Hizmetinizde…(Yeni Bir Modül Daha)

25 Ekim 2021

K12NET’in 34. Modülü Hizmetinizde…(Yeni Bir Modül Daha)

2004 yılında, daha Türkiye’de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı okul yönetim yazılımı yapacağız, tek işimiz, tek uğraşımız sadece bu yazılım olacak, müşterilerimizden yılda bir kez ücret alacağız, ücret artışlarımız enflasyon oranından yüksek olmayacak ve yıl içerisinde çıkardığımız her güncelleme de ücretsiz olacak” diye sizlere söz vermiştik. Sözümüzün 17. yılını geride bırakıyoruz. Geçen yıl, 502 adet genel güncelleme çıkardık. Bunların içinde Stok Takibi, Demirbaş Programı, Online Alış-Veriş Modülü gibi piyasada kendi başına ticari bir ürün olarak satılan ve ücreti de, K12NET’den yüksek modüller vardı.

Nöbet Takip Programı-(Orijinalliği Nerede?) (26 Ekim Salı, Saat 10:30)

Okullarda öğretmenler belli saatlerde, belli noktalarda nöbet tutarlar. Okul yönetimi, bu listeleri genellikle excelde hazırlar. Tahmin ediyoruz, şu anda bütün okullarımızın zaten böyle hazır bir listesi vardır. Bu hazırlık, taa öğretim yılının başında yapılmıştır. Öyleyse çıkarılan bu yeni modülün,K12NET okullarına katkısı ne olacak? Bilirsiniz, K12NET, okula katkı sağlamayacak,işlerini kolaylaştırmayacak hiçbir çalışmanın içinde olmaz. Öyleyse okullar niçin, K12NET’in nöbet takip programını kullansınlar ki, yıllardır yaptıkları gibi niçin excel listelerinde tutmaya devam etmesinler ki? Bu soruların cevabını, yine siz değerli okullarımızdan öğrendik: Nöbet görevi olan öğretmenlere, sürekli “görevin var!” diye hatırlatılması gerekiyor. Ayrıca bazen görev yerlerinde değişiklikler olabiliyor, bu değişikliklerin de, anında bildirilmesi gerekiyor. “Bu hatırlamaları otomatik olarak yapan bir yazılıma ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde bizlere bilgi verdiler. Biz de, öğretmenlerimizin görevlerini unutmamaları için görevlerinden bir önceki akşam ve ertesi günü görev zamanı, ücretsiz hatırlatma bildirimlerini, K12NET Mobil uygulamalarından göndermeye başladık. Bu haftaki online eğitimimizde bu konunun ayrıntılarını anlatacağız.

Ekran Mesajı İle Duyuru Arasındaki Fark

Gözlem yapıyoruz, K12NET okulları iletişim modülünde, özellikle ekran mesajlarını çok etkin kullanıyor ama duyuru çok az kullanılıyor. Öncelikle ekran mesajı ile duyuru arasındaki farkı açıklayalım: Ekran mesajı “uygun bir zamanda oku, bilgi sahibi ol” amacıyla biraz gecikmeli okunursa telafisi varsa gönderilmelidir. Duyuru da ise belli bir zaman aralığında, gönderilen kişilerin bu duyuruyu görmesi ve bilgi sahibi olması amaçlanır. Örneğin “29 Ekim Cumhuriyet bayramı nedeniyle okulumuzda hafta sonu kulüpleri yapılmayacaktır.” Eğer bu bilgiyi 29 Ekim gününe kadar duyuramazsanız, hafta sonu sıkıntılı geçer. Bu o güne kadar duyurulması gereken bir bilgidir. Bu tip bilgilerin duyuru olarak verilmesi dikkat çekici olacaktır. Her şey de olduğu gibi bunun da bir ölçüsü vardır. Her şeyi duyuru olarak göndermeye başlarsak etkisi azalacaktır. Özetle önem derecesi yüksek, telafisi zor, zamanlı konuları, duyuru olarak göndermenizi öneriyoruz.  Ekran mesajı da, duyuru da, K12NET mobil uygulamasına bildirim olarak düşer. Duyuru da farklı olarak, kullanıcı kendi hesabıyla portalına giriş yaptığında, ekranın ortasında, aşağıdaki resimdeki gibi, kocaman bir bilgilendirme alanı çıkar.

İletişim Modülü / 27 Ekim Çarşamba Saat 10:30

İletişim modülünde sadece duyuru ve ekran mesajı bölümleri bulunmuyor. Elektronik posta ve SMS yoluyla da bilgilendirme yapılabiliyor. Bu eğitimimizde iletişim modülünün her yönünü inceleyeceğiz. Zaman zaman başınıza gelir, veli okul yönetimine şöyle serzenişte bulunur. “Herkesin çocuğuna, velisine, bilgi verdiniz ama bir bize vermediniz.” K12NET’in iletişim modülünü etkin kullanıyorsanız, kimse size böyle söylemeyemez. Velev ki, söyledi. Bakın cevabınız şöyle olmalıdır: “Hayır, efendim, size böyle olmadığını hemen göstereyim.” Diyerek belgeli açıklamalarınıza başlayabilirsiniz. Öğrenci isminin üzerine tıklayınız. Açılan ekranın ismi “Öğrenci Detay” ekranıdır. Sağ taraftaki iletişim bölümüne tıklayınız. Ve saydırmaya başlayınız.

Bu size gönderdiğimiz SMS’ler, bu size gönderdiğimiz elektronik postalar, bu size gönderdiğimiz ekran mesajları, bu duyurular, bu da bildirimler… Hepsinin saati, dakikası, kim tarafından gönderildiği kayıt altındadır.” Deyiniz. Hızınızı alamadıysanız, geçen yılın, ondan önceki yılın, öğrencinin ortaokuldayken, ilkokuldayken, ana sınıfındayken, yazışmalarını da gösterebilirsiniz. Lise son sınıf öğrencisi için, 12 yıllık tüm yazışmalar kayıt altındadır.

Ne dersiniz hala bu iletişim kanalının, Whatsapp veya benzerleriyle aynı olduğunu düşünüyor musunuz? Ücretini ödemediğiniz, her an durdurulması, yayından kaldırması, ulaşılamaz olması, başkalarının elinde olan, üstelik pek çok ticari bir bilginizin olduğu bir kanalı, hala kurumsal, hala güvenli buluyor musunuz?

Bu Haftaki Eğitimimizde Bir İlk Daha Var. 

Her zaman olduğu gibi eğitimimiz online olup, her okul kendi yerinden, ÜCRETSİZ olarak katılabilecektir. Eğitime katılmak için [email protected] adresine bir mail göndermeniz yeterli olacaktır. Bu haftaki eğitimimizdeki yenilik ise, biri bahar aylarında, diğeri de, yaz aylarında göreve başlayan ve bugüne kadar yoğun eğitim alan, iki yeni destek personelimiz tarafından eğitimlerimizin anlatılacak olmasıdır. Elbette, kıdemli destek personellerimiz gözetiminde bu ilki gerçekleştireceğiz.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]