K12NET’e Sorulan Gerçek Hayat Soruları

15 Ocak 2024

K12NET’e Sorulan Gerçek Hayat Soruları

K12NET, hayatın gerçek ihtiyaçlarından doğmuş bir program olduğu için, müşterilerinin sorduğu sorular da, hayatın içinden çıkmış gerçek sorulardır.

  1. İki çocuğu olan bir veli, okula geldi. Cebinden 17 bin lira çıkardı. “Bizim çocukların bu ayki taksitlerini kapatalım” dedi. Veli, parayı verirken, “11 bin Ayşe’nin, 6 bin Mehmet’in taksitini kapatalım” demez. Öyleyse tahsilatı alırken çocuklarının tüm taksitlerinin görüldüğü tek bir ekrandan işlem yapılması, en yakın taksitlerin kapatılarak sistemin otomatik işaretleme yaparak taksitleri kendi seçmesi gerekir. Muhasebeci isterse yine tek bir ekranda manuel değişiklik de yapabilmelidir. Velinin iki çocuğu için taksiti 17 bin lira iken, bu ay çıkarıp 20 bin lira verse, “ne kadar yetişiyorsa borcu kapatın” dese, “sistemimiz izin vermiyor, 3 bin liranızı geri alın, zamanı gelince ödersiniz” denir mi? Kesinlikle denmez. Gerçek hayatta ne yapılırsa, K12NET’de de aynısı yapılır. 17 bin lira ile ilk yakın taksitler kapatılır, sonraki taksitten 3 bin lira daha düşülür. Üstelik bunu K12NET otomatik kendisi seçerek yapar. Muhasebeci de isterse değişiklik yapabilir.
  2. Tüm uyarılara rağmen veli, taksitlerini geciktirdiği için, başka yol da kalmadığı için hukuki yollara başvurulması gerekmiştir. Konu avukata iletilmiş, hukuki süreç başlamıştır. Olayın avukata intikal ettiğini öğrenen veli, borcunu ödemek için kuruma gelmiştir. Gerçek hayatta veliye ne denir? “Maalesef tüm çabalarımıza rağmen, hukuki süreci başlatmak zorunda kaldık. Bu aşamada ücreti alamıyoruz” demek gerekir. Muhasebecinin bir boşluğuna geldi. Veliyi hatırlayamadı. Olayın hukuka intikal ettiğini unuttu. Ücreti almak için harekete geçtiğinde, K12NET’de de işlem yapamaması, K12NET’in de “bu sözleşme avukatta” diye uyarıda bulunması gerekir. K12NET’de tam olarak böyle yapar.
  3. Bir öğrencinin anne, babasının ayrı olduğunu düşünelim. Ücret kalemleri; eğitim ücreti KMH 10 taksit, etüt ücreti 10 taksit, ulaşım 2 taksit, yemek peşin olacak şekilde planlamak istiyoruz. Veli diyor ki; KMH olanları (eğitim ve etüt) baba ödeyecek, yemek ücretini anne ödeyecek peşin olarak. Ulaşım ise anne ve baba yarı yarıya ödeyecek. (veya baba 2-3 tane kartını verdi birinden 5 bin, diğerinden 10 bin ve kalanı da diğer karttan geçelim dedi). Bu senaryoda ödeme tablosunu nasıl oluşturacağız? K12NET’in alt yapısı farklı ücret kalemleri, farklı sayıda taksitler, farklı şekilde ödeme biçimlerine imkan sağlamaktadır.
  4. Kurumda birden fazla muhasebeci var. Birisi nakit kasasına 50 bin liralık virman yapmış. Bu işlemi hangi personel yapmıştır? K12NET’de sadece muhasebe değil, birçok modülde log kaydı tutulmaktadır. Hangi saatte, hangi IP’den hangi işlem yapılmıştır? K12NET’de  bu bilgilerin tamamını tutulmaktır.

Bu yazımızda birkaç maddeyi öne çıkardık. Oysa K12NET muhasebe modülünde bu fonksiyonların yüzlercesi bulunmaktadır. Dört tekeri olan taşıtlarına geneline “araba” deniliyor. Arabalar arasında çok büyük nitelik farklılıkları olduğu gibi, “muhasebe modülü var” denilen yazılımlarla da, K12NET arasında büyük farklar bulunmaktadır. Hiç satın almamış, K12NET’i kullanma fırsatı elde edememiş kurumlar, böyle bir yazılımı kullanamadıkları için şansızdırlar ama K12NET’i satın almış, alışkanlıkları veya yanlış inançları nedeniyle elindeki imkânı değerlendirememiş, K12NET kullanıcıları daha büyük zarardadır.

 

Muhasebe-1 Modülü Eğitimi / 17 Ocak Çarşamba Saat 10:30

Bu eğitimde yukarıda bahsettiğimiz fonksiyonları anlatacağız. Elbette muhasebenin en temel konularını, en baştan anlatacağız. Velilerden alınan okul ücretleri, senetler, sözleşmeler, bunların rapor ve analizleri, muhasebecilerin bizzat “aradım da bulamadım” diyemedikleri raporlar, kurucu raporları, ParamPOS entegrasyonundan bahsedeceğiz.

 

Nöbet Modülü / 18 Ocak Perşembe, Saat 10:30

Nöbet görevinin sürekli hatırlatılması gerekiyor. Nöbet görevi olan öğretmenlere sürekli “görevin var!” diye hatırlatılması gerekiyor. Ayrıca bazen görev yerlerinde değişiklikler de olabiliyor, bu değişikliklerin de, anında bildirilmesi gerekiyor. “Bu hatırlamaları otomatik olarak yapan bir yazılıma ihtiyaç duyuyoruz” diyen müşterilerimizin sesine kulak verdik. Biz de, öğretmenlerimizin görevlerini unutmamaları için, görevlerinden bir önceki akşam ve ertesi günü, görev zamanı, ücretsiz hatırlatma bildirimlerini, K12NET Mobil uygulamalarından göndermeye başladık. Bu haftaki online eğitimimizde bu konunun ayrıntılarını anlatacağız.

Temel Tanımlar / 19 Ocak Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak!

K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak! Teknoloji ilerledikçe, sahtekârlıkların şekilleri de değişip, daha karışık hale geliyor. K12NET’de bir kimsenin kullanıcı...

DEVAMINI OKU

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?    

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?              “Kantin modülünüz var mı?” diye soranların büyük bir kısmı, hemen arkasından şunları yapabiliyor...

DEVAMINI OKU

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]