K12NET’den, Yeni MEB Yönetmeliğine Uygun Karneler 

23 Ekim 2023

K12NET’den, Yeni MEB Yönetmeliğine Uygun Karneler 

Birinci ara dönem, 10 Kasım tarihinde bitiyor. Okullarımız değerlendirme karnelerini verecekler. Milli Eğitim Bakanlığımız sene başında, ölçme değerlendirme yönetmeliğinde değişikliğe gitti. İlkokullarda sınav yok ama izleme, gözlemleme, değerlendirme çalışmaları aynen devam ediyor. K12NET’de gözleme dayalı her durumu karneye dönüştürebilirsiniz. Türkçe ve yabancı dil derslerinde okuma ve dinlemenin farklı ağırlıklarla, ayrı olarak değerlendirilmesi isteniyor. Okullarımız bizlere soruyor. “K12NET, yeni yönetmeliğe uygun mu?” Biz de “2010’dan beri bu söylenenleri hem de farklı yöntemlerle yapmaya hazırız. K12NET’in esnek yapısı bize bu imkanı sunuyor. İster 100’e tamamlayarak, isterseniz her birini 100 üzerinden ağırlıklandırma yaparak sonuca ulaşmak mümkün” diyoruz.

Eğer çok geniş bir müfredatı tarayacaksanız ve değerlendirmeniz için 100 puan yetmiyorsa, 200-300-500… puan üzerinden değerlendirip, yine yüz birime çevirebilirsiniz. Daha birkaç gün önce bir okulumuz şöyle yazmış.

300 üzerinden toplam puanı oluşan bir sınavın 100 puan üzerinden dönüşümünü sağlamak mümkün müdür? Normalde 70 üzerinden yapılan bir sınavın 100’de dönüşümünü yapıyor sistem ama 100’den büyük bir toplam puanda da, aynı dönüşümü sağlıyor mu?

1.Resim, müşterimizin tam sorduğu soruya cevap veriyor. 2 resimde ise yüz puandan büyük puanlarla değerlendirilen iki sınav var. 2. Projenin ağırlığı %50 ve üstelik bu alana buçuklu puan da yazılabiliyor. Özetle öyle bir not defteri ki, ne tarafa çekerseniz o tarafa uzuyor.

Not Defteri-14 Çeşit Karne-Yeni Yönetmelik/ 25 Ekim Çarşamba Saat 10:30

Yukarıda ayrıntılarını sunduğumuz not defterimizin özellikleri, ara dönemde öğrenciyi değerlendirmek için verilebilecek 14 çeşit karneyi, yeni yönetmelik hükümlerinin uygulamada kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. K12NET sistemi üzerinden karne verecek kurumlarımızın mutlaka katılmalarını öneriyoruz.

Şahitliğinizde Soruyoruz. K12NET Bunları Defalarca Yapmadı mı?

Bakanlığımız kendi web sitesinde sıkça sorulan sorular bölümü yapmış. Bir iki tanesini aşağıya aldık.

  1. Yeni nesil mantık muhakeme sorusu anlayışı değişecek mi?

Hayır, tam tersine mantık muhakeme becerileri açık uçlu sorular ile daha kolay yoklanır hâle gelecektir.

  1. Ortak yazılı sınavlarda açık uçlu soru kullanılması öğrencilerin çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavlara hazırlanmalarına engel olur mu?

Tam aksine açık uçlu sorulara cevap verme öğrencinin üst düzey düşünme becerilerini artıracak ve düşündüklerini bir bilgi etrafında toplayıp yazılı olarak dile getirme davranışını geliştirecektir. Bu becerisi gelişen öğrenciler test sınavlarında daha başarılı olacaktır.

 

Şimdi hepinizin şahitliğinde soruyoruz.

  1. K12NET, 2010 yılından beri çoktan seçmeli sınav sorularının yanı sıra, açık uçlu sorular ile de, öğrencilerin yoklanması gerektiğini, bu sorulara kazanım yükleyerek, rubrik cevaplama anahtarı yaparak değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyip, klasik sınavlar adı altında her yıl, defalarca eğitim yapmadı mı?
  2. Hatta K12NET’in bu konudaki çalışması, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje olarak ödül almadı mı?
  3. Ülkemizin çok kıymetli bir zincir eğitim kurumu, “açık uçlu sınavlara o kadar önem veriyoruz ki, pandemi bile buna engel olmamalı, K12NET bize açık uçlu soruları değerlendirebileceğimiz online sınav ortamını hazırlasın” demedi mi? K12NET’de bu önemli görevi o zor koşullar altınmda yerine getirip, sizlere 7 Aralık 2020 tarihinde https://www.youtube.com/watch?v=gx4UIqqhZEg&ab_channel=K12NETSIS bu videoyu hazırlamadı mı?  Hele de bu videonun 9:53 saniyesinden sonra, açık uçlu soruların tabletlerde nasıl kullanıldığını göstermedi mi?

Klasik Sınavlar/26 Ekim Perşembe Saat 10:30

Sınava puan verdiğiniz gibi, her bir soruya puan verip, her bir soruya kazanım yükleyeceğiz. Açık uçlu sınavları aynı çoktan seçmeli sınavlar gibi kazanım esaslı analiz edeceğiz. Ahmet 50, Mehmet 70 gibi sadece sınavın notlarını açıklamayacağız. Ahmet’e, Mehmet’e eksik olduğu konuları söyleyeceğiz. Öğretmene geri bildirim yapması gereken noktaları bulduracağız. Zümre başkanına, eğitim koordinatörüne sınıf genelinde alınması gereken tedbirleri anlatacağız. 2010 yılında hazırladığımız öğrenci karnesi bugün bile ne kadar da güncel gözüküyor değil mi?

Temel Tanımlar / 27 Ekim Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]