K12NET’den Çok Önemli, İkinci Dönem Açıklaması (Amaç Üzüm Yemek)

13 Ocak 2021

K12NET’den Çok Önemli, İkinci Dönem Açıklaması (Amaç Üzüm Yemek)

K12NET önceden bilgi vermeyi, daha zaman varken tedbir almayı sever. Yaz tatili süresince sürekli “uzaktan eğitim” konusunu işledik. Şimdi de, ikinci dönem için önemli tespitlerde bulunmak istiyoruz.  Türkiye’nin her coğrafyasında, her memleketinde, farklı yöneticilerle çalıştığımız için piyasanın kabullerini tarafsızca görebiliyoruz. Salgın okulları ikiye ayırdı. 1- Salgın döneminde öğrenci kaybeden okullarımız var. 2- Salgın döneminde sayısını muhafaza eden, hatta bir miktar ilerleme kaydeden okullarımız var. Aşağıdaki tespitler, kişisel düşüncelerimiz değil, bizzat uygulamada gördüklerimizdir. İleriye gidenler neler yaptı, gerileyenler neler yapmadı?  Geriye gidenler, okulların mucizevi bir biçimde açılacağını, hep krizi atlatmak üzere olduklarını düşündüler. Aynı şimdi olduğu gibi. “Aşı gelecek. Şubatta okullar açılacak.” Oysa biliyoruz ki, ikinci dönem başında, iyi ihtimalle, belli sınıf seviyeleri, belli günlerde okula gidecekler. Özlediğimiz, hepimizin hasretle beklediği tüm sınıfların, tüm günlerde, okula gidecekleri günlere daha epeyi bir zaman var. İkinci döneme sizleri hazır etmek için, geçen yazdığımızda 40 günümüz vardı. Bugün ise 34 kalmış. Zaman hızla geçiyor. K12NET tek kuruş ücret istemeden, iki video izleterek sizi ikinci döneme hazır edebilir. Geç kalmadan çalışmalara başlamanızı öneriyoruz. İkinci dönemi hasarsız geçirmek isteyenlerin, ikinci dönemde kayıtlarını artırmak isteyenlerin aşağıdaki işleri yapmaları gerekiyor. “Okullar açılır, eski düzen geri gelir” diyenlerin bir kere daha yanıldığını zaman gösterecektir. K12NET paket bir programdır, fiyatı sabittir. Aşağıdakileri yapmak için ek bir ücret istenmez. Israrımız, samimiyetimiz, iyi niyetimizde saklıdır.

İyi Modeller, Neler Yaptı?

1-    Her öğretmen, kendi şubesinde canlı ders yaptı. Aynı okul açıkmış gibi. Bazı okullar, bütün 6. Sınıfları, bütün 7. Sınıflar toplayıp, 100-150 kişi ders yapmayı denediler. Bunun özel okulculuk dokusuna uygun olmadığı, her dersin kendi öğretmeni tarafından en fazla, 20-25 kişilik gruplar halinde yapılması gerektiği çok net anlaşıldı.

2-    Her öğretmen, her derste devamsızlık aldı. Usulen almadı, “linki tıklayan gelmiştir” kabullerine itibar etmedi. Ders anlatırken belli aralıklarda durdu. “Ahmet sen ne düşünüyorsun?” diye sordu. Bu aslında sürekli bir yoklamaydı ve öğrencilerin ekranda daha dikkatli ders dinlemelerini sağladı.

3-    “Ödev vereyim, video seyrettireyim” anlayışının yetmediği, daha fazlasına gerek olduğu görüldü. “Ödev ver, video izlet” ama sonradan “kontrol et, bunlardan küçük sınavlar yap”,  yap ki, öğrenci kontrol altında olduğunu bilsin.

4-    “Bugün Zoom çalışmadı, ders yapmadık.” Zoom, Teams, Google Meet, hatta K12NET bir ara kesildi, ders iptal oldu. Başarılı modellerde ders, hiç iptal olmadı, ders hep yapıldı. Hep B planı devreye girdi. Örneğin Zoom çalışmıyorsa, bir haberleşmeyle Teams’e geçildi. Deprem, yangın tatbikatı gibi, canlı ders tatbikatı yapıldı. Veliler her durumda okulun canla –başla ders vermek için harcadığı mücadeleyi bizzat gördü. Veliler, okullarının, gerçek hayatta, acil eylem planlarını nasıl uygulamaya geçirdiklerine şahitlik yaptılar.

5-    Veli görüşmeleri, rehberlik görüşmeleri, kulüpler, etütler okullar hiç kapanmamış gibi aynen devam etti. Öğretmenler, velilerle düzenli olarak görüşmeler yaptılar.

6-    Deneme sınavlarını uygulayanlar;  isteyen sorusuna, isteyen kitapçığına, isteyen pdfsine göre uygulandı. Okulun her çeşit yöntemle sınav yapma çabası, binlerce şahidin önünde gerçekleşti.

https://www.youtube.com/watch?v=okmN7Y4aSc8

Tek Bir Mailiniz Yeterli

Bugünlerde okullarımızın yanında olmayıp da, ne zaman olacağız?

Hangi okulumuzun bize ihtiyacı varsa [email protected] adresine göndereceği bir mail yeterlidir. Hemen izlenmesi gereken iki videoyu ulaştıracağız, özel eğitimler yapacağız. İkinci döneme hazır etmek için üzerimize düşen her görevi eksiksiz yerine getireceğiz.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]