K12NET Üniversite Tercih Programını Hazır Etti (Başlık Sizi Şaşırttı mı? )

11 Ağustos 2017

K12NET Üniversite Tercih Programını Hazır Etti (Başlık Sizi Şaşırttı mı? )

Başlık sizi şaşırtmış olabilir. “ÖSYM, 8 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçlarını açıkladı, bugünlerde öğrenciler kazandıkları bölümleri konuşurken, tercih programı da nedir, K12NET neyin tercihini yapıyor, tercih dönemi geçmedi mi?” diyebilirsiniz. Duygularınız daha sıcakken, Temmuz ayında yaşadıklarınızı unutmadan bu yazıyı yazalım istedik. Tercih döneminde Okul/meslek seçimi gibi çok hayati bir konuda hiç hazırlık yapmadan gelen öğrencileriniz oldu. Tercih işlemleri, ÖSYM ilan edince 3-5 günde düşünülüp alınacak bir karar değildir. Bu yazıyı kalem alan kişi, yıllarca rehber öğretmenlik yapmış, yıllarca öğrencilerine tercih yaptırmış bir eğitimcidir. Şimdi bu sıfatla rehber öğretmenlerimize soruyoruz.

Bilgiye bu kadar kolay ulaşılabildiği dönemde öğrencilerimizi yanımıza çağırıp, biraz da genişçe bir liste hazırlayıp, bu listenin içinden tercihlerini yap demek artık eskide kalmış, modası geçmiş bir yöntem değil midir?

Rehber öğretmenin görevi genişçe bir liste çıkarıp, bunları yazıcıdan döktürmek midir, yoksa tercih gibi önemli bir konuda stratejik kararlar verip, öğrenciyi birçok açıdan düşündürüp, yol göstermek midir?

Tercih dönemi başlamış, öğrenciler, rehber öğretmeninin yanına gelmiş, öğretmenin başının sıkışık olduğu bir dönemde, ayrıntılı düşünme, analiz etme, YÖK’ün hazırladığı YÖK ATLAS gibi harika bir çalışmayı sindire sindire inceleme, merak edilen üniversitelerin web sayfalarını gözlemleme çalışmaları yapılamaz.

Yıllardır paylaştığımız bir önerimiz var. Bir kere daha tekrarlayalım. ÖSYM, yükseköğretim programlarının taban puanlarını yerleştirme sonuçlarıyla birlikte açıkladı, biz de hemen sisteme yükledik. Şuan bir daha ki Temmuz ayına kadar başka bir bilgi yayınlanmayacak. O güne kadar en güncel tercih bilgileri, bu bilgiler olacak. Okullar açılır açılmaz, K12NET Tercih programını öğrencilerimize tanıtalım, kullanmayı öğrensinler, deneme sınavları oldukça sanki gerçek ÖSYM sınavıymış gibi alacakları deneme puanlarıyla kazanacakları bölümleri incelesinler, K12NET’le entegre çalışan YÖK ATLAS çalışmasını incelesinler. Önümüzdeki yıl Temmuz ayına ulaştığımızda,  öğrencilerin tamamı tercih programını kullanmayı çok iyi biliyor olsunlar, Temmuz ayında programı kullanmayı hiç konuşmayalım, tüm dikkatimizi tercihlere verelim.  Yıl içerisinde incelemediğimiz bölüm, incelemediğimiz üniversite kalmasın, tercih gibi çok kritik bir işi, ÖSYM açıkladığı resmi tarihler içerisine sıkıştırmayalım. Bütün bu incelemelerinizi K12NET Tercih Programıyla yapabilirsiniz. 17 Ağustos Perşembe Saat 14:30’da ya da 15 Eylül Cuma Saat 10:30 tarihlerinde K12NET Rehberlik modülünün online eğitimini verirken, tercih programımızdan da bahsedeceğiz. Ücretsiz, her kurumun kendi yerinden katılabileceği, online eğitime katılmak için [email protected] adresine, bu isteğinizi ifade eden bir  mail göndermeniz yeterlidir.

K12NET Üniversite tercih programımız en güncel haliyle; 

http://osstercih.k12net.com/ adresinden yayınlanmaktadır.

Eğitime katılamayanlar, programın kullanımı ile ilgili https://www.youtube.com/watch?v=9L7D4wb87dg videoyu izleyebilirler.

K12NET aynı zamanda YÖK ATLAS çalışması ile entegredir. Bu çalışmanın ayrıntılarını da https://www.youtube.com/watch?v=oyOydJyUIqs&feature=youtu.be adresinden öğrenebilirsiniz. 

K12NET Üniversite Tercih Programı sadece internet explorer tarayıcısında çalışmaktadır.

 

K12NET, Microsoft Marketlerinde Yerini Aldı.

K12NET, Microsoft Marketlerinde Yerini Aldı.  Microsoft, dünya genelinde kendi satış elemanlarına müşterilerine önermek üzere, K12NET Okul Yönetim Yazılım Sistemlerini kendi...

DEVAMINI OKU

Özel Okulcular, Tercihlerini, Bir Kere Daha K12NET’den Yana Kullandılar.

Özel Okulcular, Tercihlerini, Bir Kere Daha K12NET’den Yana Kullandılar.   Özel sektör, gerçek hayattır. Özel sektörde kayırma, himaye etme olmaz,...

DEVAMINI OKU

K12NET, Sözlerini Birer Birer Tutuyor

K12NET, Sözlerini Birer Birer Tutuyor   Geçen hafta bilgisini verdiğimiz Başat Yayıncılığa ait 4,5,6,7,9,10,11.Sınıflara ait bir adet, 8 ve 12. Sınıflara ait, iki adet...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]