K12NET, Kayıt Senaryolarını Anlatıyor (Bir Yenilik Daha)…

7 Ağustos 2023

K12NET, Kayıt Senaryolarını Anlatıyor (Bir Yenilik Daha)…

Geçen haftaki sayım sonuçlarımıza göre, K12NET’den hizmet alan kurum sayısı 3.736’a ulaştı. “Bizimle çalışıyor” demekten, referans listesinde isimlerini yayınlamaktan, gurur duyduğumuz eğitim kurumları, bu yıla K12NET ile başlangıç yaptılar. Her kurumun kendine göre bir işleyişi, kurallar silsilesi var. Daha önceki alışkanlıklarını, K12NET’de de görmek istiyorlar. Bizler de mümkün mertebe, sizlerden gelen talepleri sistemimize ekliyoruz.

İşte Gerçek Bir Kayıt Senaryosu

Veli çocuğunu kayıt yaptırma amacıyla kuruma geliyor. Ücretini öğrenmek, alabileceği indirimler hakkında bilgi edinmek istiyor. Hemen misafir kaydı yapılıyor, iletişim bilgileri giriliyor. Bilançoları etkilememek koşuluyla aynı gerçek sözleşme yapılır gibi ücret kalemleri giriliyor, indirimler yapılıyor. Gerekli ise çıktı verilebiliyor. Kesinleşmiş bir kayıt olmadığı için, her hesaplama gerçek bir muhasebe kaydı gibi girilmesine rağmen, gerçek muhasebe kayıtlarına karışmıyor, sisteme görüşme olarak ekleniyor.  Senaryoya göre kurumun kayıt yaptırmada iki tane daha süreci var. Birinci aşamada öğrenci ve veliyle rehberlik biriminin de görüşmesi isteniyor. Öğrencinin, velinin okula uyum sağlayıp sağlamayacağı, öğrenci, velinin kişilik yapısı üzerinde gözlem yapılması isteniyor.  İkinci aşamada ise öğrenciye yaşına uygun olarak bir sınav veriliyor. Öğrencinin belli bir yeterlilikte olması isteniyor. Rehberlik birimi de, ölçme değerlendirme birimi de, kendi görüşlerini yazıp, bu kayda onay verip vermemesi isteniyor. Hem rehberlik birimi, hem de ölçme değerlendirme birimi, bu görüşmeye girip onay verecekler ama ilk görüşmedeki para-pul bilgilerini görmeyecekler. Sadece kendi uzmanlıkları ile ilgili kısma bilgi girerken, para-pul indirim –ücret hiçbir bilgiye ulaşamayacaklar. Okulun eğitim koordinatörü de, para dahil her şeyi görebilirken, birimler arasında görüş farklılığı olursa, karar mercii olacak. Senaryonun sonunda öğrencinin kuruma kaydı uygun bulunuyor, öğrenci ve veli hakkında bir dolu bilgi girilmişti. Bunları tekrar mı gireceğiz? Hayır öğrencinin kaydını misafirden>>> asile çekeceğiz.

Kayıt Takibi Modülü/ 9 Ağustos Çarşamba, Saat 10:30

Eğitimimizde yukarıdaki senaryonun aynısını uygulamalı olarak göstereceğiz. Kurumunuza gelen, kapıdan giren, selam veren her adayı sisteme kayıt etmelisiniz. Potansiyel öğrencilerinizi derli toplu olarak, K12NET’de tutmalısınız. Bu yıl üçüncü sınıf olan, önümüzdeki yıl dördüncü sınıfta, sonraki yıl beşinci sınıfta olur. Eğer hala kurumunuza kayıt olmadıysa, hala şansınız var demektir. Onlara kendinizi hatırlatmakta, gelişmeleri bildirmekte geri kalmamalısınız. Bayramlarını, özel günlerini kutlamalısınız. Onlara bir SMS göndermeniz, sadece bir tuşa bakmalı.

Kütüphane Görevlisi İçin En Zor İş, Hangisi Olabilir?

 Kütüphane görevlisi için, en zor, en vakit alan iş, hangisi olabilir? Herhalde sıfırdan bir kitabın, demirbaş numarası, adı, konusu, baskı yılı gibi bilgilerini girmek, tanımlamak vakit alan, emek harcanması gereken tarafı olsa gerek. “K12NET bunları hiç girdirmese, bir tuşa basınca, kitabın tüm tanım bilgileri gelse nasıl olur?” diye düşündük. Bizce ezber bozan bir yenilik oldu. K12NET’de kütüphane görevlilerine kitap tanımlaması yaptırmıyoruz. Nasıl yaptığımızı 40 saniyelik videomuzda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=xxgJAuQVfhI

Kütüphane Modülü / 10 Ağustos Perşembe, Saat 10:30

Kütüphane modülümüzün genel olarak yaptıklarını çıkardık.

1- Kitaplar elle girilebilir, 2- Topluca excelle girilebilir 3- Milli Kütüphane ile entegre olduğu için ISBN koduyla tek bir tuşla kitaplar girilebilir. 4- Ödünç verme işlemleri, 5- Rezervasyon işlemleri yapılabilir. 6- En çok kitap okuyanlar, 7- En çok ödünç alınan kitaplar, 8- Yıllara göre, şubeye göre, sınıfa göre kitap istatistikleri alınabilir. 9- İade işlemleri yapılabilir, 9- Kayıp zayi olmuş kitapların listesi tutulabilir. 10- Öğrenci portalından kitaplar görülebilir, öğrenciler kendi portalından her türlü kitap işlemlerini yapabilir. 11- Ödünç alma bildirimi, rezervasyon bildirimi, ödünç alma işleminde güncelleme bildirimi, iade hatırlatması, rezerve hatırlatması vb. bildirimler de K12NET üzerinden yapılabilir.

Daha fazlasını öğrenmek için eğitimlerimize bekliyoruz.

Temel Tanımlar / 11 Ağustos Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]