K12NET İle Bursluluk Sınavlarına Hazırlanıyor muyuz?

20 Kasım 2023

K12NET İle Bursluluk Sınavlarına Hazırlanıyor muyuz?

Eğitim kurumları için bursluluk organizasyonları o kadar önemlidir ki, amatör yazılımlara bırakılamaz. Bir senaryo üzerinden anlatmaya çalışalım. Okulumuzun/kursumuzun 300 öğrencilik kapasitesi var. Sınavı duyurmak için bir hazırlık yapıyoruz ki, 5 katı öğrenciyi kuruma getirip, bursluluk sınavı yapma ihtimalimiz var. 1500 öğrenci sınava girerse, 300 koltuğa nasıl yerleştireceğiz?  Bursluluk sınav sorularını, cevap anahtarını müdürümüz ve ölçme değerlendirme bölüm başkanımız bilsin, diğer ölçme değerlendirme uzmanları bile, bu sınavı göremesin, diğer sınavları görsünler ama yapacağımız bursluluk sınavlarını göremesinler. Bursluluk sınavının puan hesabını, kendimiz belirleyelim. Kurumumuz özellikle şu ders/derslere önem veriyor. Katsayılarını değiştirebilelim. Hesaplamasını kendimiz yapabilelim.  ÖSYM gibi, optik kâğıtları öğrencilerin ismine özel kodlayalım. Kendi öğrencilerimiz de bursluluk sınavına girecekler. Kendi öğrencilerimizi kelebek sistemi ile dağıtalım. Her sınıfta 10 kişi boş bırakarak 6,7, sınıfları birbiri içinde karıştıralım. Boş bıraktığımız yerlere de dışarıdan gelen öğrencileri yerleştirerek daha da karıştırılmış sınav salonları oluşturalım.

Bursluluk Sınavlarının Tanımı – Kelebek Oturma Sistemi – Optik Kâğıtlara Baskı İşlemleri / 22 Kasım Çarşamba, Saat 10:30

Yukarıda senaryosunu çizdiğimiz tüm konuları uygulamalı olarak anlatacağız. Her eğitim kurumunun en az bir kere bu eğitime katılmasını öneriyoruz.

Web Sayfamızdan “Biz de Aynısı Yapıyoruz” Diyenler! İnanın Farklı Şeylerden Bahsediyoruz.

Bursluluk başvurularını biz de okulumuzun web sayfasından alıyoruz. Aynı işi biz de yapıyoruz. K12NET’e gerek yok” diyenler kesinlikle K12NET’in online bursluluk başvuru sistemini bilmiyorlar. 1– K12NET öğrenci ve velinin kimlik ve iletişim bilgilerini alıyor. (Tek benzerlik bu. Siz de web sayfasından alabilirsiniz.) 2- Sınav Salonlarını göstererek sınava kayıt olmayı sağlıyor. Öğrenci sinema salonlarındaki koltuklardan birine oturur gibi kaydını yapıyor, sınav giriş belgesini alıyor. Artık o koltuk, bu sınav için kapanıyor. Bir daha kimse buraya oturamıyor. Sınava ilgi o kadar yoğun ki, kendi okulumuzun dışında, dışarıda bir okul daha ayarladık. O okulun da kapasitesinden yararlanacağız. “Sınava katılacağım” deyip katılmayan öğrenciler, organizasyona büyük zarar veriyor. Amaç para kazanmak, ticaret yapmak değil, sınava katılan öğrencilerden bir miktar ücret alıp, sınava gelmeyecek öğrencileri daha baştan elemek istiyoruz. Bursluluk sınavlarımız ücretli olsun ama online başvuruda bulunan öğrencilerden nasıl ücret alınacak? Türkiye’deki tüm kredi kartlarıyla entegre, ParamPOS şirketi burada devreye girecek. Sınava katılmak isteyenler, ücretlerini kredi kartıyla ödeyecekler. Kırtasiyecilerin okullar üzerinde etkisi büyüktür.  Hele de Anadolu şehirlerinde. Kırtasiyeci, gelen müşterilerine çok rahatlıkla bursluluk sınavı yapan okullara yönlendirebilir. Gerçek hayatta yönlendiriyor da. Kırtasiyecinin elinde okulun çıkardığı barkodlu kupon olacak. Bu kupon ile sınava dahil edecek. Kırtasiyeci bunu tabii ki babasının hayrı için yapmayacak, okulla önceden yaptığı anlaşmaya göre her kupondan bir komisyon alacak. 3- Sınavlar olacak, sonuçlar başvuru sistemi üzerinden açıklanacak. Öğrenci nereden başvurduysa, aynı adresten sonucunu da öğrenebilecek 4- K12NET’in bursluluk sınav sistemi, okulunuzun web sayfasına bağlanacak. Buraya giriş yapan veliler/ öğrenciler sanki okulun web sayfasına bilgi girdiklerini sanacaklar. Oysa girdiklerini yerin arkası, K12NET’in kendi okul veri tabanınız olacak. 5- Bu sayede en kıymetli potansiyel müşteri bilgileriniz orada- burada değil, kendi okul yönetim yazılım sisteminizin veri tabanında duracak. Bu sayede kurucu “şu sınıf seviyesinden, şu adresten, şu puandan yüksek olan çocuklara SMS gönder” diyecek. Tek bir hareketle, 10 saniyede gönderebileceksiniz. Hatta aynısını “geçen yıl bursluluk sınavına katılanlar için de yapın” diyecek, geçen yıldan da aynı işleri yapabileceksiniz.

Sizce bu anlattıklarımız, okulunuzun web sayfasından alınmasına benziyor mu? Madde madde sayılan şu kadar farklılık varken, nasıl oluyor da “biz de web sayfasından aynısı yapabiliyoruz?” denilebiliyor, şaşırmamak elde değil.

K12NET Bursluluk Başvuru Sistemi / 23 Kasım Perşembe, Saat 10:30

Yukarıda özelliklerinin bir kısmını anlattığımız bursluluk organizasyonunun tüm ayrıntılarını bu haftaki eğitimimizde anlatacağız. Bu modülü kullanmayacaksanız bile, bir kere olsun eğitimimize katılınız. Yukarıda anlatılanları uygulamalı olarak göstereceğiz. Eğitim için belki bir saat zamanınız gider ama okulunuza büyük fayda sağlamış olursunuz.   

Temel Tanımlar / 24 Kasım Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]