K12NET, Bu Hafta İşinize Çok Yarayabilecek Bir Öneriyle ve Tabii ki, Bir Yenilikle Daha Geliyor.

17 Ocak 2022

K12NET, Bu Hafta İşinize Çok Yarayabilecek Bir Öneriyle ve Tabii ki, Bir Yenilikle Daha Geliyor.

Velilerin kayıt sözleşmelerine attığı “ıslak imza” yerine sunulan dijital çözümler, hukuk açısından hep tartışmalı oldu. “Bir sisteme, kullanıcı adı ve parolası ile giriş yapıp onay verilirse, bu onay geçerli olur” diyen bir görüş varken, diğer temkinli grup, “elektronik imza” dışındaki tüm çözümleri, hukuk karşısında zayıf delil olarak görmektedir. E-imza ise bürokratik işlemleri ve ücreti nedeniyle, veliler tarafından yaygın kullanılmamaktadır.

K12NET’in Dijital Onay Konusundaki Yeni Çalışması

K12NET’in yeni çalışmasında, kayıt sözleşmesi için, veli portalından bir de SMS doğrulama kodu isteniyor. Veli, isterse onaylıyor, istemezse reddedebiliyor.

Veli, “Onayla” derse, sistemdeki cep telefonuna onay kodu gidiyor. Onay kodunu girdiğinde, süreç tamamlanıyor. K12NET serverlarında tüm işlemler, hangi gün, hangi saatte, hangi saniyede, hangi IP’den onay verildiğinin kayıtları tutuluyor.

Bu güçlü yeni deliller sayesinde, birçok veliyle, sorunsuz işlemlerinizi yürütebileceksiniz. Her şeyde olduğu gibi, bu konuda da istisnalar gerçek olur, veliyle mahkemelik olunursa, veli savunmasında “kullanıcı adı ve parolam çocuğumdaydı, cep telefonuma gelen SMS doğrulama kodu da, bilgim dışında çocuğum girmiş, onaylamış” derse, işte burada da, K12NET’in bir önerisi var.

K12NET Önerisi (Çok İşinize Yarayabilir)

Veliye ıslak imza ile attırdığınız ilk sözleşmenin bir maddesine “veli ile sonraki yıllarda yapılacak kayıt sözleşmeleri, okul yönetim yazılım sistemleri üzerinden dijital onayla yapılabilecektir. Veli kullandığı okul yönetim sisteminin şifresinden ve sistem üzerinden verdiği onaylardan sorumlu olacaktır” gibi bir madde imzalatabilirseniz, sonraki yıllarda da gönül rahatlığı ile bu yöntemi kullanabilirsiniz. Hiçbir yöntem “tek yol” olmalıdır. “Tek yolumuz var, tek çözümümüz var” gibi teşhisler, genellikle gerçek hayata uymaz. Veli okula gidip imza atmak istiyorsa, gidip atabilmeli veya K12NET üzerinden, sözleşmesini yazıcıdan çıkarıp, ıslak imza atıp kargo ile göndermek istiyorsa da gönderebilmelidir.

Yeni Güncelleme- Önerimiz ve Pratik Bilgiler Eğitimi / 19 Ocak Çarşamba Saat 10:30

Bu eğitimde, yukarıda anlattığımız yeni güncellememizi ve önerimizi konuşacağız. Konuştuklarımız bunlarla da sınırlı olmayacak.

  1. Bugünlerde öğrencilerimiz, önümüzdeki yıl için erken kayıt yaptırıyorlar. Bu kayıt tipine, “iç kayıt” diyoruz. İç kayıt nasıl yapılır?
  2. Daha önce öğrencimiz olmamış, ilk defa önümüzdeki yıl kayıt olacak öğrencilerimiz de aramıza katılıyor. Bunlara da “dış kayıt” diyoruz. Bu öğrencilerimizi nasıl kayıt edeceğiz?
  3. İç ve dış Kayıtlar bir süre sonra artmaya başlayacak, sınıf seviyelerine – şubelere ve okul geneline göre kayıtlar nasıl gidiyor?
  4. Kimler kayıtlarını yeniledi, kimler yenilemedi?
  5. Kayıtların gidişatı nasıl, müdahale edilmesi gereken sınıf/şube var mı?
  6. Kurucu raporu nedir, her akşam sistem tarafından otomatik gönderilen kurucu raporunda, hangi bilgiler yer alıyor?
  7. Kayıt yenileme döneminde öğretmenlerin etkisi çok yüksektir. Kayıt yenileme konusunda öğretmenler, velileriyle yaptıkları görüşmeleri nasıl kayıt ederler, bu görüşmelerin analizleri nasıl yapılmaktadır?

Eğitimlerimiz Online, Ücretsiz Olup, Her Okul Kendi Yerinden Katılmaktadır.

Eğitimlerimize katılmak için, [email protected] adresine mail göndermeniz yeterli olacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]