K12NET, Bu Hafta Bir İlki Yazıyor (İlk Kez…)

1 Mart 2021

K12NET, Bu Hafta Bir İlki Yazıyor (İlk Kez…)

LGS, YKS gibi geniş müfredatların bilgisini ölçmek için kullanılan, “çoktan seçmeli sınav soruları” ideal soru tipleridir. “Olaylar arasındaki ilişkiyi kurmak, bağlantıları görmek, konuyla ilgili düşünceleri açıklamak” gibi 21 yüzyıl becerilerini ölçmek için ise, her türlü soru tipine ihtiyaç vardır. Açık uçlu klasik, çoktan çok seçmeli, eşleştirmeli, doğru-yanlış, boşluk doldurma vb, ölçtüğünüz konuya göre, öğrenciye her türlü soru tipinde, soru sorabilmeniz gerekir.

Ülkemizin köklü zincir eğitim kurumlarından biri, daha Temmuz ayında iken, “biz her yıl kağıt üzerinde bu tip sınavlar yapıyoruz. Salgının devam etmesi halinde de, bunu online yapmak isteriz. Eğer okulda yüz yüze yapamayacaksak, online yapmak isteriz” dediler.  K12NET’in en sevdiği yaklaşım tarzıdır. “Salgın var” diye ağlamak, sızlamak yerine, kolları sıvayıp, bir çözümünü bulmak. Bu değerli eğitim kurumunun bilgi-beceri, deneyimlerinden de yararlanarak, Aralık ayının ortalarında öyle üç, beş, on değil, 16 bin öğrenciye sıfır hata ile bu sınavları uyguladık.

Her türlü soru tipi ile sınav yapılabildiği için bazı soruları, sistem otomatik değerleniyor, bazılarını ise rubrik anahtarla öğretmenlerin puanlaması gerekiyor. Sınav sonrasında sistem elle yapılan puanlamalarla, otomatik yapılanları birleştirerek sınav sonuçlarını veriyor.

Videoda Öyle Bir Yer Var ki;  

https://www.youtube.com/watch?v=gx4UIqqhZEg&ab_channel=K12NETSIS

Bir video çektik. Videonun ilk kısmı, tableti olmayan öğrencilerin bu sorulara nasıl cevap vereceğini anlatıyor. Videonun 9.53 saniyesinden sonra ise kalemli bir tablette, öğrencinin soruları nasıl çözdüğünü göreceksiniz. Özellikle öğrencinin yazma hızına bakmanızı rica ediyoruz. İzleyen herkesin “kâğıda bile bu kadar rahat yazılmaz!” demesini bekliyoruz. Videoyu baştan sona izlemeniz kurumunuz açısından çok faydalı olacaktır.

Sezgisel Kullanan Müşteriler

Aralık ayında ilk uygulamayı yapmış olmamıza rağmen, müşterilerimize ne bir açıklama yaptık, ne bir eğitim verdik, ne de bir yerde yardım dokümanını yayınladık. Yazılımda yerini gören, yapılış şeklini tahmin eden bazı müşterilerimiz, kendi başlarına bu sınavları tanımlayıp, uygulamaya başlayınca bu haftanın eğitim konusu olarak bu konuyu seçtik.

Her Türlü Soru Tipiyle Online Sınavlar – 4 Mart Perşembe Saat 10:30

Yukarıda anlattıklarımızın ayrıntısını bu eğitimde bulabileceksiniz. Okullara gelemeyen öğrencilerinize, okulda yaptıklarını evden de yapmaya çalışacaksınız ve bu samimi çalışmayı gören veliler “eğitim online olacaksa okul fark etmez” diyecekler. Merak etmeyiniz, en azından büyük bir çoğunluğu, çocuklarına gösterilen bu özel ilginin, ilk kez yapılan işlerin mutlaka farkına varacaktır.

Optik Form İşaretleme + Özel Karne Mesajları / 3 Mart Çarşamba Saat 10:30

Bugünlerde bursluluk sınavları sanki okullarda yapılabilecek gibi bir hazırlık gözlemliyoruz. Umarız böyle olur. Hem yüz yüze yaparsak, hem de online yapmaya tekrar dönmek zorunda kalırsak diye iki yönlü plan yürütmeliyiz. Eğer bu sınavlar okullarda yapılabilecekse öğrencilerin isimlerine düzenlenmiş optik formların daha önceden kodlanması, masalar üzerinde öğrencilerin isimlerine göre hazırlanmış sınav evraklarının olması profesyonel bir görüntü oluşturabilir.

Sınavlar bittikten sonra SMS veya sınav sonuç belgesi yoluyla öğrencileri bilgilendireceğiz. Vereceğimiz bilgiler, öğrenciye özel olacak. Çünkü Ahmet, %50 bursluluk hakkı kazanırken, Mehmet, %25 bursluluk hakkı kazanmış olabilir. Yani Ahmet ayrı, Mehmet’e ayrı bilgilendirme yapacağız. SMS metinlerini veya karnelere yazdırılacak mesajları öğrenciye özel hazırlayacağız.  Bu konuları eğitimimizde anlatacağız. Eğitimin sonunda bursluluk sınavları ile ilgili her türlü sorusu olan müşterilerimize cevap vereceğiz. Eğitimimizin son bölümü, soru-cevap şeklinde olacak. Müşterilerimiz soracak, biz cevap vereceğiz.

Temel Tanımlar / 5 Mart  Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR.

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin, hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine, bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]