K12NET, Bu Hafta, 7’in, 9’dan Büyük Olduğunu İspatlayacak!

10 Nisan 2023

K12NET, Bu Hafta, 7’in, 9’dan Büyük Olduğunu İspatlayacak!

Yalnızca “Büyüklük” ölçütüne göre karşılaştırdığımızda, her zaman 7, 9’dan küçüktür. Karşılaştırmanın içine başka değişkenleri kattığımızda, 7’nin 9’dan büyük olduğu durumlar da olabilmektedir. Yöneticilerimiz, tek bir ölçüte göre sayıları yorumlarlarsa, yanlış sonuca ulaşabilirler.

Aşağıdaki tabloya bakınız. Bir öğrencinin matematik dersinde neti 7,85 iken, ikinci sınavda 9,39’a yükselmiş. Birçoğumuz, bu sonuca bakarak “öğrencimizin başarısı artıyor, zaman içinde gelişiyor. Uyguladığımız yöntemler işe yarıyor” diyor/diyecektir. Eğer gerçeğe sadece bir açıdan bakarsak, doğru gibi gözüken değerlerden yanlış sonuçlar çıkarırız.  İstatistik biliminde, Z ve T testi diye bilinen bir test var. Bu test, sadece bir öğrencinin sonucuna bakmıyor. Testi cevaplayan tüm öğrencilerin sonuçlarına bakarak karşılaştırmalı bilgi veriyor. Sınav sorularının zorlukları, elma ile armut olduğu için, yani bir sınavda kolay, diğer sınavda soruların zor olabilmesi mümkün olduğu için, çıplak gözle 7 ile 9’a bakıp, 9’un büyük olduğunu söylemek yanlış sonuca götürebilir.  Öğrencinin 9,39 net yaptığı ikinci sınav, ilk sınava göre kolay bir sınavmış, diğer öğrenciler daha çok soru çözüp, bu öğrencinin hızından daha yüksek performans sağlamışlar. İlk sınavda ise tam tersi olmuş, öğrencinin net puanı düşük olmasına rağmen, diğer öğrencilere zor gelen bir sınavda daha iyi performans göstermiş. 0,51 ile 1,05 z puanı veya bundan dönüştürülen T testi puanları bu sonucu ortaya koyuyor.  Z ve T testi, elma ile armudu karşılaştırmamızı sağlıyor.

Bize bu yöntemi öğreten, öğretmekle kalmayıp, “isteyen tüm okullarla, tüm meslektaşlarımızla paylaşabilirsiniz” diyen, İstek Okulları Genel Merkez Ölçme Değerlendirme yetkilileri, Sayın Murat Aslanoğlu beyefendiye ve Sayın Aslı Asil hanımefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yeni Çalışmamızı Bu Hafta Anlatacağız.

Her hafta yeni bir şey söylemeye, yeni bir şey yapmaya, sürekli ilerlemeye yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz. Bir öğretim yılında 500’ün üzerine sisteme yenilik ekleyip, bu güncellemelerden ayrıca tek kuruş ücret istemiyoruz. Bu hafta da Ölçme Değerlendirme Modülü eğitimimizde, yeni çalışmamız, Z ve T testini anlatacağız.

Ölçme Değerlendirme Modülü Eğitimi / 12 Nisan Çarşamba, Saat 10:30

Her türlü optik kâğıt, her türlü optik makine ile sınav okuma, değerlendirme, analiz ve raporları baştan sona anlatacağız ve eğitimin sonunda yeni çalışmamız z ve t testi hakkında bilgi vereceğiz.

Sınav Oturma + Optik Kağıt Kodlama / 13 Nisan Perşembe, Saat 10:30

K12NET ekibinin “Sınav Oturma Planı” dediği çalışmaya, pek çok müşterimiz “Kelebek Sistemi” diyor. Belli ki, daha önceden bu şekilde oturmuş bir kavram var. Diyelim ki, önümüzdeki hafta sınav yapacaksınız, ancak öğrenciler kendi sınıflarında, kendi sıralarında sınav olsun istemiyorsunuz. Bu sınava özel bir oturma planı yapmak istiyorsunuz. K12NET’de Mümkün müdür?

Bir oturma planı deyip geçmeyiniz, şimdi, K12NET’in sınav oturma modülünün pek çok ayrıntısına şahit olacaksınız. (Okullardan gelen istek cümlelerine göre maddeledik:)

  1. Sınıf seviyelerine göre örneğin 7.sınıflarla, 8.sınıfları karıştırarak oturma planı yapmak, ya da sadece 6.sınıfları birbiri içinde karıştırmak istiyoruz.
  2. 8/A şubesini kendi şubesinde, kendi içinde karıştırarak, 8/B ve 8/C şubelerini ise iki şube içinde karıştırarak oturma planı yapılsın istiyoruz.
  3. Her karıştırma yaptığında yeni bir kombinasyonla dağıtsın istiyoruz. Sınavda bir kere yan yana gelebilen öğrenciler, sonraki sınavlarda bir daha gelmesin istiyoruz.
  4. Okulumuzda şube esaslı eğitimin dışında kur dersleri de yapıyoruz, dersleri şubeye değil, öğrenciye atıyoruz, kur derslerine göre de, sınav oturma planı yapılmasını istiyoruz.
  5. Asil ve misafir öğrencilere göre, kız ve erkek öğrencilere göre, okula giriş türüne göre sınav oturma planı yapılsın istiyoruz.
  6. Öğrencilerin oturma planlarını yapınca, şubelere göre sınav oturma listesi ve sınav salonlarının kapılarına öğrenci listelerini otomatik hazırlamak istiyoruz, ayrıca öğrencilere sınav giriş belgesi bastırıp, önceden sınav yerleri hakkında bilgi sahibi olmasını istiyoruz.
  7. Olmuşken bir de sınavdan önce, öğrencinin sınavda oturacağı sıranın üzerine öğrenciye özel hazırlanmış, numarası kodlanmış optik kâğıdını koymak, aynı ÖSYM sınavları havasında bir sınav yapmak istiyoruz.

Temel Tanımlar / 14 Nisan Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel- ders tanımlama gibi K12NET sisteminin en temel konularını bu eğitimde bulabileceksiniz.  Sistemi ilk defa kullanacak okulların bir kez olsun mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır. (Yardım video numarası: Temel Tanımlar 1 serisi videolar)  

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR.

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Lütfen, Geçen Yılki Hataya Tekrar Düşmeyelim! (K12NET Hatırlatması)

Lütfen, Geçen Yılki Hataya Tekrar Düşmeyelim! (K12NET Hatırlatması) Kurumlarımız, K12NET dışında, “Raz-Plus, Okuvaryum, Brain, Foramind …” gibi daha onlarca kendi...

DEVAMINI OKU

K12NET için, 110 Bin Ne ki?

K12NET için, 110 Bin Ne ki? Cep telefonu ile optik okuma çalışmalarına geçen öğretim yılında başlamıştık, bu yıl müşterilerimizin kullanıma...

DEVAMINI OKU

K12NET’in Aralık Ayında Haberi Oldu.

K12NET’in Aralık Ayında Haberi Oldu. Geçen yıl Aralık ayıydı, kurumlarımızdan cılız bir istek geliyordu. Bize ihtiyaçlarını;“Bir grup veli, kayıt yenilemelerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]