K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak!

8 Temmuz 2024

K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak!

Teknoloji ilerledikçe, sahtekârlıkların şekilleri de değişip, daha karışık hale geliyor. K12NET’de bir kimsenin kullanıcı adını bilseniz, parolasını deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışsanız, birkaç denemeden sonra K12NET bir gariplik olduğunu sezer ve buna uygun tedbir alır. Elle değil de, özel olarak şifre oluşturan, bilgisayar yazılımı ile farklı kombinasyonları denemeye kalksanız, bunun bilgisayar yazılımı ile yapıldığını anlar ve ona uygun başka tedbir alır. Son dönemde gördüğümüz bunlardan farklı bir olayı aktarmak istiyoruz. Kullanıcının herhangi bir zamanda, herhangi bir iş için indirdiği programın içinde, tıklanan bir linkin içinde, kullanıcının klavyesi ile yazdıklarını birebir tutan, kötü niyetli yazılımlar yapılıyor. Girdiğiniz adresi, kullanıcı adı ve parolasını klavyenize bastığınız tuşları okuyorlar. Elde ettikleri bilgileri, dolandırıcılık sitelerine satıyorlar. Adres belli, kullanıcı adı ve parolası ayna gibi tüm çıplaklığı ile duruyor. Dolandırıcılar bir seferde, hiçbir engele takılmadan giriyorlar. Çünkü sisteme sahibinin şifresiyle sıfır hatayla giriyorlar.

İkili Doğrulama Gerekiyor.

Yukarıdaki durumu önlemek için, bildirim gönderen K12NET mobil uygulamasını cebinize yüklemeniz gerekiyor. K12NET sistemi, kullanıcı adı ve parolası ile girilen ilk makineyi, güvenli cihaz olarak kabul ediyor. Kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra, ekranınıza aşağıdaki gibi bir alan geliyor.

Bu arada mobil uygulamanıza da aşağıdaki gibi doğrulama gidiyor.

Üzerine tıkladığınızda evet/hayır diye bir pencere geliyor. “Evet” dediğinizde sisteminiz açılıyor. Veya mobil uygulamada yazan doğrulama kodunu, ilk resimdeki doğrulama kodu yazan kısma yazıp da, aynı işlemi yapabiliyorsunuz.

17 Temmuz’da, İkili Doğrulama Fonksiyonunu  Açacağız.

İkili doğrulama fonksiyonumuz yıllardır olmasına rağmen, isteyen kurumlar bu özelliği aktif yapıp kullanıyorlardı. İstemeyenler şimdi olduğu gibi kullanıyorlardı veya bazıları böyle bir özellik olduğunu dahi bilmiyordu. Bu sefer yöntem değiştireceğiz. 17 Temmuz tarihinde bu özelliği tüm okullarımız için aktif hale getireceğiz. Bu özelliği kullanmak istemeyen kurumlarımız, sorumluluğunu almak koşuluyla, tekrar eski haline getirebilirler. Tekrar eski haline getirmek için kısa bir video bile çektik. K12NET ekran mesajı ile bu videoyu da göndereceğiz.

Bu hafta bu konular, şifre güvenliğinin diğer konuları hakkında online bir eğitim yapacağız. Tüm kurumlarımızı davet ediyoruz.

 

Şifre Güvenliği Eğitimi / 11 Temmuz Perşembe, Saat 10:30

Şuana kadar dünya genelindeki hırsızlık vakalarını inceleyerek, öğrendiğimiz olaylara karşı tedbirler aldık. Bildiğimiz halde “sonra yaparız” diye ertelediğimiz bir tedbir bırakmadık. Ne biliyorsak hepsini yapmaya çalıştık. Bu eğitime katılanlar, bilinen hırsızlık olaylarına karşı ne kadar çok tedbir aldığımızı görecekler. Bilmedikleri pek çok korunma yönteminin farkına varacaklar. Her kurumdan bir kişinin bu eğitime katılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

 

Temel Tanımlar / 12 Temmuz Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

 

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?    

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?              “Kantin modülünüz var mı?” diye soranların büyük bir kısmı, hemen arkasından şunları yapabiliyor...

DEVAMINI OKU

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]