Bursluluk Sınavlarında Sakın Bu Hataları Yapmayınız! (K12NET Hatırlatması)

2 Ocak 2020

Bursluluk Sınavlarında Sakın Bu Hataları Yapmayınız! (K12NET Hatırlatması)

Bursluluk sınavları doğrudan öğrenci ve veliyle ilgilidir. Başından, sonuna kadar hatasız olunması gerekiyor. K12NET, olaylar olduktan sonra “geçmiş olsun” demek yerine, zamanında gerekli hatırlatmaları yaparak, önceden uyarı görevini yerine getiriyor:

1-    Son güne kadar K12NET’e tanımladığınız sınavın cevap anahtarını girmeyiniz. Özellikle zincir kurumlarda genel müdürlük seviyesinde “Sınav Hazır mı?” onay kutusunu işaretlemeyiniz. Eğer birkaç kişi dışında diğer görevlilerin sınavı görmesini istemiyorsanız, yeni çıkardığımız güncellemenin özelliğini kullanınız.

2-    İki veya daha fazla sayıda sınav kitapçığınız varsa, dönüşümü doğru yaptığınızdan emin olunuz. Bunların cevap anahtarlarını öğrenci gibi düşünüp, her bir cevap anahtarının tam puan aldığından emin olunuz. Cevap anahtarlarını öğrenci gibi okuttuysanız, kontrollerinizi tamamladıktan sonra silmeyi unutmayınız.

3-    Sınav teknolojisinin yeni geliştiği 2000’li yıllarda sınavı yapıp, hemen aynı gün içinde değerlendirmek o yıllarda beğeni toplayan bir davranıştı. Şimdi ise son derece sıradan bir olay, birçok yazılım, kolayca sınav değerlendirebiliyor. Önemli olan sınavı aynı günde yapıp, aynı gün için değerlendirmek değildir. Sınavı hatasız değerlendirip, sonuçları doğru bir şekilde yayınlayabilmektir. Sınav sonuçları oktan çıkan mızrak gibidir. Çıktıktan sonra artık kontrolü sizde değildir. Yaptığınız işleri defalarca kontrol ederek, doğruluğundan emin olduktan sonra sınavın yayınlanma tarihini giriniz. Unutmayınız, K12NET’e yayınlanma tarihini girdiğiniz anda sonuçlar internet üzerinden yayına çıkacaktır. Verdiğiniz yayınlanma tarihinin doğruluğundan emin olunuz.

4-    Sınav sonuçlarını K12NET Oturma kaydı ekranından excel olarak indirip sonuçları hakkında kişiye özel SMS Metni veya kişiye özel karne mesajı yazdırmak mümkündür. Burada excelde sıralama yaparken yanlışlıkla tablonun yapısını bozmadığınızdan emin olunuz. Yoksa Ahmet’e gönderilecek mesaj, Mehmet’e gönderilebilmektedir. Sıralamada hata yapmadığınızı anlamak için exceldeki sonuçlarla, sistemdeki sonuçları, örneklem yoluyla listenin başından, ortasından, sonundan karşılaştırarak kontrol ediniz.

K12NET’nin de Dersine Çok İyi Çalışması Gerekiyor.

K12NET ekibi olarak bizlerin de bu süreçte çok dikkatli olması gerekiyor. Bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde,  K12NET Bursluluk Sınav Sistemini kullanarak, Türkiye genelinde sınav kaydı oluşturulmuş, 215 bin öğrenci bulunmaktadır. Okulların bir kısmı bursluluk başvurularını kendi yöntemleriyle toplamakta, ama bu öğrencilerin sınavlarını yine K12NET’in üzerinden değerlendirmektedirler. Ayrıca özel okulların kendi öğrencileri de bursluluk sınavlarına katılmaktadır. Ocak ayının ilk günlerinden başlayarak, Mart ayına kadar dalga, dalga bursluluk sınavları yapılacaktır. İlk güçlü dalgayı ocak ayının ilk 10 gününde göreceğiz. Yaptığımız hesaplara göre,  Ocak ayının ilk on gününde K12NET üzerinden yarım milyon öğrencinin sınavının değerlendirilip, sonuçlarının ilan edileceğini tahmin ediyoruz. Yoğunluk bu kadar arttığında da kullanımda bir sıkıntı olmamalıdır. Bir yol düşününüz, 4 şeridi var ve düzenli bir trafik akıyor. Sonra aynı gün, aynı saatte milyonlarca araba birden trafiğe katılıyor. Bu arabalar belli bir süre trafikte kalıp sonra tekrar trafikten çekilecekler. Bakalım, K12NET bu kadar yoğun kullanımda da nasıl bir sınav verecek? Her zaman olduğu gibi en objektif, en doğru değerlendirmeyi sistemimizi kullanan değerli müşterilerimiz yapacaktır.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]