Bursluluk Sınavlarında Kırtasiyelerin Rolü (K12NET Yenilik ve Eğitim Çağrısı)

22 Kasım 2021

Bursluluk Sınavlarında Kırtasiyelerin Rolü (K12NET Yenilik ve Eğitim Çağrısı)

Bursluluk başvurusunda bulunan öğrencilerin, sınava katılmamaları, sınav organizasyonunu bozan bir durumdur. Bazı okullarımız, göstermelik bile olsa bir ücret almak istediklerini, bu uygulamanın gerçekten sınava girmeye istekli öğrencilerin tespiti açısından faydalı olabileceğini söylediler. 1 Kasım tarihinde yaptığımız eğitimde, online başvuru sırasında bu ücretleri almanın tek yolunun, her kredi kartıyla uyumlu ParamPOS şirketi ile anlaşmak olduğunu söylemiş, bu konuda yazılıma da başladığımızı aktarmıştık.

Okullarımızdan bu sefer de bir başka talep geldi. Bursluluk sınavlarına katılımı artırmada kırtasiyecilerin rolünün oldukça etkili olduğunu söylediler.  Bir sebepten kırtasiyeye giden öğrenciye/veliye  “….. okulunun bursluluk sınavı var, haberin var mı, sınav şu tarihte yapılacak, girip kendini değerlendirmek ister misin? İstersen hemen yardımcı olabiliriz” diyorlarmış. Okullarımız da, “öğrenci kaydı kırtasiyede yapılacaksa, kredi kartı olmaz. K12NET, onun yerine geçecek başka bir şey bulmalı” dediler. Biz de düşündük, taşındık kupon olmasına karar verdik. Para yerine/ kredi kartı yerine, kupon kullanılacak. Kupon deyip geçmeyin! Bakın şimdi kaç kombinasyon sayacağız. Süreç şöyle ilerleyecek: Her okul, tek bir tuşa basarak üzerinde hem numara, hem barkodu olan örneğin, 300 tane kupon basacak. Diyelim, kuponun tanesi 10 Lira olsun, A kırtasiyesi, 50 kupon satın alacak, okula 500 Lira ödeyecek, bursluluk başvuruları bittiğinde elinde kalan 5 kuponu iade edip 50 Lirasını geri alacak. Diğer yöntemde kırtasiye para ödemeden, örneğin 200 adet kuponu baştan ücretsiz alacak, bursluluk sınavı bittiğinde kullanmadığı 50 tanesini iade edecek. Kullandığı 150 kuponun, 1500 Liralık ödemesini sınav bitiminde yapacak.

Öğrenci kırtasiye dükkânındayken hemen oracıkta kayıt olup, kuponun numarasını elle işleyebilecekleri gibi, muhtemelen kırtasiyecinin barkod okuyucusu veya neredeyse her telefonda var olan QR barkod okuyucusuyla uzun numarayı elle girmeden kayıt yapabilecek. Bir başka yöntemde, kırtasiyeci kuponu öğrenciye verecek, öğrenci interneti olan herhangi bir ortamda kayıt olup, kendisine verilen kuponu işleyerek kredi kartı yerine kuponu kullanabilecek. Hangi kupon, hangi okuldan basılmış, hangi kırtasiyeye verilmiş, hepsi kayıt altında olacak. Kupon olayını sadece bursluluk için değil, buna benzeyen her durumda kullanabilmek üzere tasarım yapıyoruz. 

Online Bursluluk Sınav Başvuruları / 25 Kasım Perşembe, Saat 10:30

Yukarıda planladıklarımız, bursluluk sınav başvurularının belki %1’dir. Biz bu eğitimde önce online bursluluk sınav başvurularının nasıl yapılacağını anlatacağız. Tanımlamaları yapacağız, ayarları gireceğiz. Öğrenci gibi sınava başvurup, sınav giriş kartımızı alacağız. Öğrenciler interneti olan her yerden bursluluk sınavlarına başvuru yapabilecekler. Eğitimin sonunda da yukarıda anlattığımız konularda geldiğimiz noktayı göstereceğiz, varsa önerilerinizi dinleyeceğiz.

Ölçme Değerlendirme Modülü / 24 Kasım Çarşamba, Saat 10:30  

İster okul sınavı, isterseniz bursluluk sınavı yapınız. Her durumda bir kere sınav tanımlayacaksınız. Bu yüzden Perşembe günü eğitime katılacak okullarımızın, Çarşamba günü yapılacak bu eğitime de katılmalarını öneriyoruz. Sınav tanımlama + Optik form tanımlama (sınavları istediğiniz makine, istediğiniz optik kağıtla yapabileceksiniz)+ Sınav değerlendirme (okul numarasını, hatta adı, soyadını doğru dürüst kodlayamayan öğrencileri sistemin nasıl otomatik bulduğunu göstereceğiz.)+ Sınav sonuç ve raporları + sınavların öğrenci veli personel portalında nasıl gösterildiğinin eğitimini yapacağız.

Temel Tanımlar / 26 Kasım Cuma, Saat 10:30)

Öğrenci-öğretmen-personel- ders tanımlama gibi K12NET sisteminin en temel konularını bu eğitimde bulabileceksiniz.  Sistemi ilk defa kullanacak okulların bir kez olsun mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR.

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]