Bu Sefer Fırsat Kaçırılmamalı!  Müfredat Değişiyor. (K12NET Uyarısı)

29 Nisan 2024

Bu Sefer Fırsat Kaçırılmamalı!  Müfredat Değişiyor. (K12NET Uyarısı)

Okullarımızda, kurslarımızda kazanım temelli sınavlar yapıp, öğrencilerimizin eksikliklerini tespit etmeye çalışıyorsunuz. Bunun için yayınevlerinden deneme sınavları, konu-ünite tarama sınavları satın alabiliyorsunuz. Kazanım listelerinin tek kaynağı, MEB olması gerekirken, birçok yayınevinin kazanım listesi hem içerik, hem format açısından farklılıklar içermektedir. K12NET, hizmet verdiği 2004 yılından beri, MEB’in ilan ettiği şekliyle kazanımlarını kullanırken, bazı yayınevleri, “Bizim kendi listemiz var. Kendi standartlarımız var” gibi gerekçelerle kendi listelerini oluşturmuşlar, bu kabul edilemez. K12NET’de dahil, kimsenin kendine özel listesi olamaz.

Milli Eğitim Bakanlığı Cuma günü, müfredat taslağını yayınladı. https://gorusoneri.meb.gov.tr/  Bir hafta süre içinde görüş ve önerileri iletmek mümkün olacak. K12NET olarak bizler de bir öneride bulunacağız. Önerimizi bir örnekle açıklayalım. 3.sınıflarda matematik dersinde, MAT.3.1.3.  kodu ile “Sayıları sıralayabilme” kazanımı ve bunların da altında “a) 1000’e kadar olan sayıları öncelik/sonralık ilişkisine göre belirler. b) 1000’e kadar olan sayıları bulundukları onluklara ve yüzlüklere göre ayırır.” Şeklinde alt kazanımları bulunmaktadır. “MAT.3.1.3.” kodu, diğer sınıflardan, diğer derslerden ayırt edici bir kod olsa da, günlük hayatta yazılması, okunması zorluk içermektedir. Ayrıca alt kazanımların; a, b şeklinde yazılması ayırt ediciliği zorlaştırmaktadır. Bu kodun yanına ayrıca, her bir ana kazanıma ve alt kazanımlarına benzersiz bir numara atanmasının, ülke genelinde tek bir liste olarak kullanılmasını kolaylaştıracağını düşünmekteyiz. Örneğin MAT.3.1.3. yanına bir de, 313 şeklinde bir numara atanabilir. “313” denildiğinde ülke genelinde öğretmeni, öğrencisi, yönetici, devleti, özeli,  yayınevleri, herkes, ama herkes bunun 3.sınıflarda, matematik dersinde “sayıları sıralayabilme” kazanımı olduğunu veya 3131 denildiğinde “1000’e kadar olan sayıları öncelik/sonralık ilişkisine göre belirler” alt kazanımı olduğunu bilmesi büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu kodları, K12NET olarak kendi sistemimize atamamız çok kolay olmasına rağmen, esas otoritenin, yani MEB’in bu atamaları yapması, hepimizin tek bir liste üzerinde işlem yapmamızı zorunlu kılacaktır.

Bakanlığımız, herkesin görüş bildirebileceği bir platform hazırlamış. Eksik olduğunu, yanlış olduğunu düşüneneler, zaman varken, bizlere böyle bir hak tanınmışken başvuruda bulunmalı ve görüşlerini bildirmelidir. Söyleyecekler varsa bugünden söylemelidirler. Gerçeği ilan edildikten sonra, “bunlar bizi karşılamıyor, biz kendi listelerimizi hazırlayacağız” diyen yayınevleri ile çalışmayınız. Vakit varken, fırsat elimizdeyken, standartlaştırma çalışmasını bu sefer de kaçırırsak, herkes kendi bildiğini çalar, kendi bildiğini söyler. Yukarıdaki önerimize sizler de katılıyorsanız, yayınevlerinin kendilerine özel listeleri, sizlerin de çalışmalarını zorlaştırıyorsa, belki bu öneriyi sizlerin de yazması, genel bir ihtiyaç olduğunu gösterebilir.

Rehber Öğretmenlerimiz, Riba Anketleri Anahtar Teslim

Riba anketlerinin zamanı yaklaşıyor. Şimdiden söylüyoruz. Sizleri hiç uğraştırmadan tam otomatik olarak hazır edeceğiz, hatta sonuçları dahi, bakanlığın istediği formatta anahtar teslim vereceğiz. Bu hizmeti başka yerden satın alarak, bütçenizi boşa harcamayınız. K12NET üzerinden ayrıca tek kuruş ödemeden, Riba anketlerini hazır edeceğiz. Aynı geçen yıllarda olduğu gibi.

Rehberlik Modülü – Riba Anketi/ 2 Mayıs Perşembe, Saat 10:30

Rehberlik modülünün bütün özelliklerini anlatacağız. Gündemimiz Riba Anketleri olduğu için bu konuya daha ağırlık vereceğiz. Gündemimizde bir konu daha var ki, şimdiden K12NET kullanan veya kullanamayan tüm kurumlarımıza hatırlatıyoruz. Lise Tercih ve Üniversite Tercih Programımız, Bugün Bile Kullanıma Hazır…

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, liselere tercih ve üniversite tercih programlarımız bugün bile kullanıma hazır. Ücretsiz. K12NET kullanmayan okullardan bile ücret almıyoruz. Ücretsiz ama çok kaliteli. Ücretsiz ama arkasında bir bit yeniği yok. Öğrencilerin hiçbir şahsi bilgisini istemiyoruz. Bunu yapmak ile ilgili tek motivasyonumuz, ülkemiz öğrencilerine ve tercihlerde danışmanlık yapan rehber öğretmenlerimize koşulsuz yardımcı olmaktır.

  1. Lise Tercih Programımız :https://lgs.k12net.com/
  2. Üniversite Tercih Programımız: https://osstercih.k12net.com/

Programlarımızın ilk yüklendikten sonraki hızlarına bakınız. Masaüstü yazılımlardan bile hızlı çalıştığını görebilirsiniz.

Rehber öğretmenlerimiz, güzel haberlerimiz devam ediyor.

Yıl içerisinde girdiğiniz rehberlik kayıtlarınız, yıl sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istenen Yıllık faaliyet raporlarına otomatik dönüştürülmektedir. Yıl içinde rehberlik vakalarını sisteme girdiyseniz, yıl sonu faaliyet raporunuz K12NET tarafından otomatik oluşturulmaktadır.

Temel Tanımlar / 3 Mayıs Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak!

K12NET Açacak, Sorumluluğu Almak İsteyenler Kapatacak! Teknoloji ilerledikçe, sahtekârlıkların şekilleri de değişip, daha karışık hale geliyor. K12NET’de bir kimsenin kullanıcı...

DEVAMINI OKU

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?    

K12NET, Reklam Konularını Neden Sona Bırakıyor?              “Kantin modülünüz var mı?” diye soranların büyük bir kısmı, hemen arkasından şunları yapabiliyor...

DEVAMINI OKU

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı.

K12NET Başladığında “Olur” Diyenler Azınlıktaydı. 2004 yılında, Türkiye'de ADSL yokken, “yüzde yüz web tabanlı yazılım yapacağız ve üstelik muhasebeyi de...

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]