Bir Saniye! K12NET, Onu 2017’de Yapmıştı Ama…

24 Nisan 2023

Bir Saniye! K12NET, Onu 2017’de Yapmıştı Ama…

Müşterilerimiz bazen, başka yazılımlarda görüp, “K12NET’de de var mi? Sizler de yapsanız iyi olur” dedikleri çalışmalar olabiliyor. Genellikle de, bunların büyük bir kısmı, zaten K12NET’de yıllar önce yapılmış ama müşterilerin haberi olmadığı çalışmalar oluyor. Bugün bunlardan bir tanesini anlatacağız:

Öğrenciler yıl içinde deneme sınavlarına giriyorlar. Girdikleri sınavlarda yapamadıkları veya yanlış yaptıkları sorular oluyor. Sonradan bunları toparlayıp, öğrenciye özel kitapçık haline getirip, yeniden çözmeleri isteniyor. K12NET bu özelliği 2017 yılında, İstanbul’daki bir zincir okulumuzun talebi üzerine yapmıştı. Bugün piyasada gördüğünüz çalışmaların tamamı, sonradan K12NET’den  görüp, ilham alıp (!), yapılan çalışmalardır. Öğrencinin yanlış yaptığı – yapamadığı soruları, öğrenciye özel bir kitap haline getirip, tekrar görmelerini sağlamak elbette güzel bir çalışma, elbette bir miktar faydası da olur ama beklenen faydanın da yüksek olmadığı tecrübe ile sahiptir.

1-   Öğrenci bilmiyorsa, konuyu anlamadıysa, temeli sağlam değilse, yanlış soruyu tekrar önüne getirmek sınırlı fayda sağlamaktadır. Öğrencinin neyi bilmediğini anlayarak, bazen bu yılın, bazen eski yılların konularını öğrenmesi gerekir.

2-   Her bir öğrenciye özel kitapçık basmak, ilk başta reklam tarafı güçlü bir çalışma gibi görünse de, her öğrenciye binlerce sayfa kâğıt basmak, maliyetli bir işlem olup, sürdürülebilir değildir.

K12NET’de her öğrenciye, yanlış yaptığı sorulardan özel kitapçık basmak mümkündür. Maliyetine katlananlar bu baskıları yapabilirler. K12NET buna ek olarak, baskı maliyetlerini yok etmek için, her öğrenciye özel online sınav hazırlamaktadır. Bu yöntemle maliyet sıfıra indirilmiştir. Yazımız kayıtlara geçsin, yanlışımız varsa tutanaklarda yer alsın. 2017 yılında bizim yaptığımız işi, ilk kez kendi yapıyor sananlar, bu işin yönetilemez olduğunu zaman içinde göreceklerdir. Biz bu haftaki eğitimimizde öğrenciye özel kitap basma – veya sıfır maliyetle yanlış yaptığı sorulardan online sınav hazırlama yöntemlerini anlatacağız. Bu iki başlığın dışında bakın daha neler  anlatacağız:

Soru Bankası Modülü Eğitimi / 27 Nisan Perşembe, Saat 10:30

Yukarıdaki işlemleri yapmak için sınav sorularının soru bankasına yüklemesi, kurumun bir soru bankasının olması gerekir.

1-   Soru girmeyi anlatacağız. Soru bankası öğretmenler tarafından doldurulabilir veya ölçme değerlendirme birimi tarafından eklenebilir.

2-   Girilen sorular, yapılan inceleme ve kontrollerin arkasından farklı bankalara aktarılabilmelidir.

3-   Binlerce sorunuz varsa arama kriterlerinize göre soruları seçip, seçtiğiniz sorulardan sınav yapmak üzere kitapçık basabilmeli veya online sınava dönüştürülebilir.

4-   Bir/birkaç yayınevi ile anlaştıysanız veya elinizde kendinize ait toplu sorularınızı tek tek değil, otomatik kesici ile bir seferde topluca yükleyebilirsiniz.

5-   İsterseniz sorularınızın çözümlerini de girebilirsiniz.

6-   İsterseniz, girdiğiniz soruların çözüm videolarını da yükleyebilirsiniz.

7-   Yüklediğiniz soru çözümleri ve videoları öğrenci portalında sınav sonuçları ile birlikte yayınlanmaktadır.

Aşağıdaki resimde 817 bin soru (1) farklı kriterlere göre (2) filtrelenebilmektedir.

Nöbet Modülü / 26 Nisan Çarşamba, Saat 10:30

Nöbet görevinin sürekli hatırlatılması gerekiyor. Nöbet görevi olan öğretmenlere sürekli “görevin var!” diye hatırlatılması gerekiyor. Ayrıca bazen görev yerlerinde değişiklikler de olabiliyor, bu değişikliklerin de, anında bildirilmesi gerekiyor. “Bu hatırlamaları otomatik olarak yapan bir yazılıma ihtiyaç duyuyoruz” diyen müşterilerimizin sesine kulak verdik. Biz de, öğretmenlerimizin görevlerini unutmamaları için, görevlerinden bir önceki akşam ve ertesi günü, görev zamanı, ücretsiz hatırlatma bildirimlerini, K12NET Mobil uygulamalarından göndermeye başladık. Bu haftaki online eğitimimizde bu konunun ayrıntılarını anlatacağız.

Temel Tanımlar / 28 Nisan Cuma, Saat 10:30

Öğrenci-öğretmen-personel-ders tanımlama gibi, K12NET sisteminin en temel konularını, bu eğitimde bulabileceksiniz. Sistemi ilk defa kullanacak okulların, bir kez olsun, mutlaka bu temel eğitimden geçmesini bekliyoruz. Daha önce sistemi açılmış ama bir sebepten sistemi etkin kullanamamış okullarımız da bu temel eğitimden yararlanmalıdır.

Eğitimlerimiz Online, Yerinde ve ÜCRETSİZDİR. 

Eğitimlerimiz online olup, okullar kendi yerlerinden katılabilecek, ekranlarımızı görecek, sesimizi duyacak, isterlerse eğitim görevlisine soru sorabileceklerdir. Eğitimlerimiz ÜCRETSİZ olup, katılmak isteyenlerin; hangi kurumdan, hangi eğitime katılmak istediklerini de açıkça belirterek [email protected] adresine bu isteklerini ifade eden bir elektronik posta göndermeleri yeterli olacaktır.

Yaz Tatili Başlamadan Sıralanan K12NET Müjdeleri

O kadar çok, o kadar güzel haberlerimiz var ki, her biri ayrı yazı konusu olabilir ama zamanımız sınırlı. Okullar kapanıyor....

DEVAMINI OKU

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak…

K12NET, LGS’de de, Size Çok Yardımcı Olacak... Pazar günü Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapıldı. Öğrencilerimiz yıl boyunca çalışarak, sınavda da, soruları çözerek görevlerini...

DEVAMINI OKU

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır.

Yapay Zekâ, En Güzel K12NET’le Kullanılır. Yapay zekâ çok hızlı ilerlemesine rağmen, konuyu kapsamlı bir şekilde bilenlerin sayısı çok az....

DEVAMINI OKU
Türkiye

ATLAS EĞİTİM YAZILIMLARI
Hacettepe Teknokent 1.Arge Binası No:25 Beytepe 06800 Ankara – TURKEY

Tel:+90 312 299 2313
E-Mail: [email protected]

United States

K12NET, LLC
28610 Hwy 290, F09 #158 Cypress, TX 77433

Tel: 713-412-7558
E-Mail: [email protected]

Palestine

K12NET Palestine LLC
Al-Irsal Street, Opposite Palestine Tower New Man Building 6th Floor, Office 607. Ramallah

Tel: +970 599 950 060
E-Mail: [email protected]

United Arab Emirates

NOVELTY TECHNOLOGIES
The One Tower, Office 3926, Sheikh Zayed Road Barsha Heights – Dubai United Arab Emirates

Tel:+971 4 246 2871
E-Mail: [email protected]